Kultura

Rekonstruisan Zmajev muzej u Sremskoj Kamenici

Spomen zbirka Jovana Jovanovića Zmaja u Sremskoj Kamenici, odnosno Zmajev muzej, koji je dio Muzeja Grada Novog Sada, kompletno je adaptiran, u šta je uloženo 6,7 miliona dinara.


Kako je rekla direktorka Muzeja Grada Novog Sada Jasna Ivković, urađena je kompletna adaptacija Spomen zbirke, završeni zidarski i kozervatorski radovi, obnovljena fasada, postavljena ograda, podovi, stolarija i drugi radovi.

– Ovo je do sada najkompletnija adaptacija Zmajevog muzeja, čija su vrata otvorena za sve posjetioce, a posebno za najmlađe – naglasila je Ivkovićeva.

Direktorka Muzeja Grada Novog Sada podsetila da je od 2012. godine u tom Muzeju urađen niz radova, poput vodovodne i kanalizacione mreže kod Muzeja na Petrovaradinskoj tvrđavi, potom atrijumski izložbeni prostor, otvoren Veliki bunar, urađena fasada na Zbirci strane umjetnosti.

– Urađena je ulična fasada na Zbirci u Sremskim Karlovcima, a nastavak radova biće ove godine, kada ćemo uraditi dvorišnu fasadu, a uslijediće i završetak adaptacije Spomen zbirke Jovana Jovanovića Zmaja – zaključila je Ivkovićeva.

Zmajev muzej u Sremskoj Kamenici danas je posjetio i gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević.

– Grad Novi Sad uložio je nešto više od 6,7 miliona dinara, uz pomoć Zavoda za zaštitu spomenika kulture, u rekonstrukciju i adaptaciju Zmajevog muzeja. Ovo je kuća u kojoj je živio Jovan Jovanović Zmaj i gdje je proveo godine pred kraj svog života. Jovan Jovanović Zmaj je obilježio ne samo našu istoriju i književnost, već je neko po kome je Novi Sad poznat i priznat. Nadam se da će u Zmajevom muzeju najviše uživati naši najmlađi sugrađani – naglasio je Vučević.

Tanjug

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Preminuo poznati reditelj Jagoš Marković

DB

“Gudači Svetog Đorđa” otvaraju “Jesenju sonatu”

M B

U toku upis za premijernu sezonsku pretplatu u Narodnom pozoristu Republike Srpske

SB

Kako je nastala čuvena srpska trobojka koja se danas slavi?

DB

“Gavroš”: Priča o djetinjstvu Gavrila Principa oduševila banjalučku publiku! (VIDEO)

M B

Sanja Dokić Mrša uputila otvoreno pismo zbog ukidanja emisije “Art mašina”

SB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više