Fudbaleri Radnika sa umjerenim optimizmom dočekuju drugi evropski izazov u klupskoj istoriji, dvomeč sa slovačkim Spartakom.
Bijeljinci u 73 godine postojanja po drugi put izlaze na veliku scenu. Godine 2016. na prvoj prepreci ih je eliminisao bugarski Beroe. No, “šef” Mladen Žižović i njegovi učenici nadaju se drugačijem scenariju.
Radnik i Spartak koplja će ukrstiti sutra, od 19 časova, na Gradskom stadionu u Banjaluci. Revanš prvog kola kvalifikacija za Ligu Evrope na programu je sedam dana kasnije.
Zbog većeg renomea i činjenice da je prošle sezone igrao Ligu Evrope, sastav iz Trnave je favorit. Pa ipak, Radnik nije bez šansi.
– Pred nama je specifična utakmica. Spartak je svima poznat, već peti put igra protiv naših timova u skorijoj prošlosti. Ono što mene ohrabruje je činjenica da su svi igrači zdravi i jedva čekamo da odmjerimo snage sa Slovacima. Mislim da oni nas apsolutno ne poznaju, a mi njih mnogo bolje znamo – počeo je priču Žižović.
Prvi cilj je ne primiti gol
Mladi stručnjak je apostrofirao činjenicu da je rival u odnosu na prošlu kampanju značajno smanjio budžet koji sada iznosi približno dva miliona evra, te da je promijenio kostur tima. Zato će mu, smatra Mladen, trebati vrijeme da posloži kockice:
Bili smo potcijenjeni. Ali, u posljednje četiri godine po drugi put igramo Evropu. A to je naučna fantastika sa ovakvim budžetom. Suprotstaviti se velikim bh. klubovima i osvojiti četiri uzastopna Kupa Republike Srpske je dokaz da vrijedimo
– Promijenjen je skoro pa kompletan igrački kadar. Ostao je kapiten Erik Grendel, koji neće igrati sutra, baš kao ni najbolji im igrač Kubilaj Jilmaz. To je olakšavajuća okolnost i na taj način ćemo se po kvalitetu približiti protivniku. Vjerujem da se ravnopravno možemo nositi sa Slovacima.
Kormilar Radnika potom je otkrio recept po kojem njegova četa može doći do cilja, a u prvom susretu to je svaki rezultat bez primljenog gola:
– Ako greške svedemo na minimum, mislim da nas ne mogu nadigrati. Naša ekipa ima kvaitet. U prethodnom periodu bili smo potcijenjeni. Ali, u posljednje četiri godine po drugi put igramo Evropu. A to je naučna fantastika sa ovakvim budžetom. Suprotstaviti se velikim bh. klubovima i osvojiti četiri uzastopna Kupa Republike Srpske je dokaz da vrijedimo.
Tavares i Sobčik najveća opasnost
Adut Radnika je i kontinuitet i podatak da je sačuvao okosnicu ekipe. Žižović “u glavi” ima gotovo kompletnu startnu postavu za premijeru. Ostale su još jedna ili dvije nedoumice, koje će biti otkonjene nakon večerašnjeg treninga.
Ko god da sutra istrči na travnjak Gradskog stadiona, imaće zadatak da prije svega neutrališe napadački tandem gostiju.
– Najveća opasnost su njihova dva špica Tavares dos Santos i Aleks Sobčik. Pokretljivi su, agresivni i vrše stalni pritisak na zadnju liniju protivnika. Ako njih eliminišemo i odradimo defanzivne zadatke kod prekida, imaćemo šansu. Pogotovo ako, opet kažem, sačuvamo svoju mrežu. Bar jedan podignut gol mnogo bi nam značio – dodao je Žižović.
Trener semberskog sastava pozvao je sve ljubitelje fudbala u radu na Vrbasu i Republici Srpskoj da podrže njegove izabranike. Takođe, zahvalio se Borcu i Banjaluci na gostoprimstvu:
– Hvala za toplu dobrodošlicu. Borac i Banjaluka su pokazali da su nam sportski prijatelji. Osjećamo se kao kod kuće, ja naročito, jer sam jedan period karijere igrao za “crveno-plave”. Nadam se da ćemo sa tribina imati vjetar u leđa na putu do dobrog rezultata. Iz Bijeljine je organizovan besplatan prevoz i ulaznice. Imamo najavu da će biti desetak autobusa. To je za nas velika stvar, s obzirom na to da baš i nismo navikli na domaću podršku. A ovi sjajni momci su je zaslužili.
U Banjaluku stiže 500 Slovaka
Žižović je otkrio i da će Spartak imati veliku podršku sa tribina, što garantuje lijepu fudbalsku predstavu u Banjaluci.
– Imamo najavu dolaska 500 Spartakovih pristalica. To je još jedan dokaz da je rival iz Trnave, kada su navijači u pitanju, najveći klub u Slovačkoj. Uvjerili smo se u to u Čehoslovačkom Superkupu. Riječ je o utakmici između češkog i slovačkog kluba koja je odigrana bez tenzija, bez policajaca. Spartak, kao domaćin, je izgubio 0:3, a navijači su nakon meča ostali još 15 minuta da pruže podršku ekipi. Mislim da bi kod nas susret bio prekinut u 60. minutu – zaključio je Mladen Žižović.
Spartak je prošle sezone odigrao vrhunsku evropsku kampanju. To izuzetno cijenimo. Ove godine rival je značajno promijenio sastav. Nadam se da mu se možemo suprotstaviti. Šanse za prolaz su podjednake
Umjereni optimista je i kapiten Bijeljinaca Velibor Đurić. Kako kaže, pred Radnikom je teška i zahtijevna utakmica.
– Očekujem kvalitetnu predstavu oba sastava. Ohrabruje da je atmosfeta u našem timu fantastična. Najveća prednost Radnika je činjenica da je ekipa ostala na okupu. Spartak je prošle sezone odigrao vrhunsku evropsku kampanju. To izuzetno cijenimo. Ove godine rival je značajno promijenio sastav. Nadam se da mu se možemo suprotstaviti. Šanse za prolaz su podjednake – naglasio je Đurić.
Pravdu u Banjaluci dijeliće bugarski kvartet. Gavni sudija je Volen Činkov, pomoćnici su Petar Džhuganski i Deniz Sokolov, a četvrti arbitar Dragomir Draganov.
Srpska Cafe
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.