Fosili kornjače veličine automobila pronađeni su u sjevernom djelu Latinske Amerike.
Vjeruje se da je kornjača naučnog imena stupendemys geographicus živjela na tom području prije sedam do 13 miliona godina.
Fosili su pronađeni u pustinji Tatakoa u Kolumbiji i regiji Urmako u Venecueli.
Fossils found of car-sized turtles that once roamed South America #pics pic.twitter.com/soBQUiwzpg
— The Best Pictures (@BeautifuImages) February 13, 2020
Prvi fosili ove kornjače pronađeni su 1970-tih godina, ali su životinje duge četiri metra i dalje misterija za naučnike.
Ove životinje veličine i težine salonskog automobila naseljavale su ogromne močvarne oblasti širom Južne Amerike, prije nego što su formirane rijeke Amazon i Orinoko.
Fossils of ‘car-sized’ turtle found in South America | CBC News https://t.co/wn8iFGlmpG pic.twitter.com/jn6yTB1Z69
— Shahzada Waleed (@ShahzadaWaleed6) February 12, 2020
Mužjaci su imali izdužen prednji dio oklopa, u obliku rogova, a duboki ožiljci na fosilima upućuju na to da su ih koristili kao koplja u borbi sa protivnicima.
Naučnici kažu da su pronašli oklop dug tri metra i donju vilicu, što im je dalo više podataka o ishrani kornjača.
Oni vjeruju da su džinovske kornjače živjele na dnu jezera i rijeka, zajedno sa džinovskim krokodilima, i hranile se različitim malim životinjama, biljkama, voćem i sjemenjem.
Fossils shed new light on car-sized turtle that once roamed South America https://t.co/TOLuBz8wk9 pic.twitter.com/RlLBri2UK7
— aedaily.net (@aedailydotnet) February 12, 2020
Njihova veličina bila je ključna u odbrani od ostalih predatora, a naučnici su pronašli jedan fosil u kojem je bio zaboden zub krokodila.
Agnecije
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.