Zvezda poklekla u završnici protiv Fenera

Košarkaši Crvene zvezde, koji su i večeras igrali bez glavnog trenera Dragana Šakote, poraženi su od Fenerbahčea nakon dramatične završnice u Istanbulu, 66:63, u 27. kolu Evrolige.

Šampion Srbije imao je šanse da dođe do pobjede, ali u ključnim trenucima nije bilo koncentracije, pa je zabilježen 17 poraz u ovoj sezoni.

Domaći su od samog starta nametnuli ritam igre koji im odgovara i za nešto više od dva minuta već je bilo 7:0 za Fenerbahče. Međutim, Zvezda se potom povezala u napadu i došla do nekih lakih poena, i brzo je na semaforu bilo 10:8 za Fener. Turski predstavnik je ponovo ubrzao ritam u napadu, ali su Jagodić Kuridža i Davidovac održavali goste iz Beograda na pristojnoj udaljenosti. Lorenco Braun je na isteku devetog minuta donio Zvezdi izjednačenje (17:17), ali je promašio slobodno bacanje, što je Fener kaznio serijom od pet uzastopnih poena preuzeo kontrolu meča. Da ne bude sve crno po Zvezdu, u finišu pobrinuo se Panter trojkom sa zvukom sirene.

Prva polovina druge četvrtina donijela je fantastično zakucavanje Gista, a Zvezda nije dozvoljavala Fenerbahčeu da se ozbiljnije odlijepi. Svoj udeio u napadu Zvezde imao je i Perperoglu, koji je ubacio osam uzastopnih poena. Obe ekipe su igrale rastrzano u finišu prvog poluvremena. Bilo je mnogo izgubljenih lopti na obe strane. U takvoj igri, djelovalo je da profitirao Fenerbahče, koji je imao sedam poena viška 1,8 sekundi prije odlaska na odmor. Kalinić je faulirao Berona pri šutu za tri, a košarkaš iz SAD je bio precizan sa penala, pa je Zvezda i dalje bila u igri.

Početkom drugog poluvremena povrijedio se Marko Jagodić Kuridža, koji je izvrnuo zglob nakon što je stao na nogu Lovernja. U međuvremenu, “crveno-bijeli” su serijom od šest uzastopnih poena došli do prvog vođstva na meču (41:43). Fener je za više od šest minuta treće četvrtine ubacio samo dva poena, vodila je Zvezda i sa 47:43, ali se čini da nije dovoljno iskoristila loš period domaćih. Nakon tajm-auta Obradovića, igrači Fenerbahčea su napravili seriju 6:0 i vratili vođstvo na svoju stranu. Pred ulazak u posljednji 10 minuta bio je potpuni egal (51:51), a treba istaći da je Fenerbahče postigao samo 10 poena u trećem kvartalu.

Tvrdo je bilo i na startu posljednje dionice. Igralo se koš na koš. Na dva poena, Zvezde, odgovarao je Fener, potom je Gist zabilježio (2+1), ali je Mahmutoglu uzvratio trojkom, koja je bila početak serije domaćih od sedam uzastopnih poena (60:56). ali, Panter, pa Braun ubrizgavaju novu krv u igru Zvezde, koja je ponovo povela (60:61), i primorala Obradovića na novi minut odmora.

Zvezda je ponovo zbog nekoliko brzopletih grešaka u napadu propustila priliku da stekne prednost pred sam finiš susreta.

Veseli je poentirao sa linije penala, a Kalinić je skokom u napadu i preciznim šutem za dva poena donio Feneru prednost od tri poena (66:63), u posljednjih 40-ak sekundi.

U posljednjem napadu, Pereroglu nije pogodio trojku za produžetak, pa je Fenerbahče došao do 13. pobjede i nastaviće borbu za Top 8 elitnog takmičenja.

Najefikasniji u Fenerbahčeu i jedini dvocifreni bio je Nikola Kalinić sa 10 poena, uz po dva skoka i asistemcije. Nando De Kolo i Derik Vilijams upisali su po devet poena.

Kod Zvezde su po 14 poena dali Kevin Panter i Lorenco Braun, dok je Džejms Gist uz devet koševa imao i pet uhvaćenih lopti.

Mladi matematičari iz BiH osvojili šest medalja na Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi