Otpad nastao u procesu pružanja zdravstvene zaštite čini posebnu kategoriju koja se naziva medicinski otpad. Zdravstvene ustanove su mjesto gdje nastaju najveće količine medicinskog otpada, pogotovo infektivnog za vrijeme epidemije korona virusa. Iz tog razloga od izuzetnog je značaja da se taj otpad adekvatno tretira.
Izjavio je to gostujući u emisiji Kafa u 5 na Elta televiziji Željko Aleksić, republičkim koordinatorom za upravljanje medicinskim otpadom u Republici Srpskoj zaposlen u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske, kao odgovorno lice za upravljanje medicinskim otpadom.
– Najbitnije u ovom svemu su zdravstveni radnici i njihova zaštita. U procesu njihovog rada kada taj otpad nastaje prioritet je da se taj otpad adekvatno razdvoji, kategorizuje i tretira, jer su oni tu najizloženiji. U ovom svemu veliku ulogu igra i adekvatna obuka, kroz koju svi medicinski radnici prolaze kao i osoblje koji taj otpad tretiraju a kako bi se taj proces adekvatno uradio – ističe Aleksić.
On dodaje, da kao Republički koordinator se redovno konsultuje sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom te njihove preporuke implemetira pri Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske.
– Mi poštujemo sve preporuke Svjetske zdravstvene organizacije koje se u tome segmentu upotrebljavaju. Imamo izuzetnu saradnju sa Ministarstvom zdravlja koje je na vrijeme prepoznalo ovu problematiku te koje nam je dalo instrukcije za prve korake kada je u pitanju tretman tog medicinskog otpada. Mislim da smo odradili izuzetan posao, jer smo već imali uspostavljen sistem djelovanja te smo samo nadogradili njihove smjernice po instrukcijama Svjetske zdravstvene organizacije jer su u ovim sulovima povećani i rizici od povećane proizvodnje medicinskog otpada – rekao je Aleksić.
Na pitanje novinara, koliko je riječ struke važna u ovakvim situacijama te kako reagovati na nerjetku politizaciju ovog pitanja, kada se cijeli svijet mobilisao kako bi se suzbilo širenje korona virusa, Aleksić ističe da je primarni interes zaštita zdravlja građana i da nema prostora za bilo kakve politizacije ovog pitanja.
– Treba samo da poštujemo preporuke Republičkog i gradskog štaba za vanredne situacije, Ministarstva zdravlja te smjernice Svjetske zdravstvene organizacije. U ovomim momentima na prvom mjestu nam je zdravlje naših medicinskih radnika i sugradjana, a poslije toga kada sve ovo prodje i kada se izborimo sa pandemijom korona virusa, biće prostora za politiku. Ja mogu da kažem iz svog ugla, kao potpredsjednik Gradskog odbora POLIGRAFA Banjaluka, učestvujem u programskom savjetu POLIGRAFA gdje imamo eminentne stručnjake iz ekologije, poljoprivrede, kulture, informacione tehnologije, obrazovanja pa sve do ekonomije. Mi tu razmjenjujemo iskustva i prakse te uskladjujemo mišljenja a kada donesemo zaključke i instrukcije koje su za dobrobit društva tada ih dijelimo sa svima. Nikome ne namećemo svoje mišljenje, imamo odličnu saradnju sa svima, ne gledajući iz kojih su političkih partija. Mislim da je ovo upravo pravo vrijeme gdje trebamo pokazati jedinstvo i brigu za zdravlje gradjana – istakao je Aleksić.
ELTA TV
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.