Cijene goriva na pumpama u BiH ponovo su u porastu, tako da su više od šest do deset feninga po litru, a stručnjaci ističu da se može očekivati da rastu i u narednom periodu.
Na jednoj benzinskoj pumpi u Banjaluci rekli su nam da je cijena dizela, a i benzina posljednjih dana viša za 0,06 KM po litru.
– Ranije nam je litar dizela koštao 1,66 KM, dok je nova cijena 1,72 KM – ističu sa te pumpe.
Litar benzina je, prema njihovim riječima, 1,73 KM. Za razliku od dizela i benzina, cijena auto-gasa je 0,89 KM.
Rast cijena je i na drugim pumpama sličan te varira od 0,06 do 0,10 KM po litru.
I na benzinskim pumpama u Bijeljini cijene su u prosjeku više za oko 0,10 KM te litar dizela košta oko 1,65 KM, a benzina 1,69 KM.
– Prije sadašnjeg povećanja cijena, litar benzina koštao je 1,59 KM – kazali su sa benzinske pumpe u Bijeljini.
Zoran Berak, sekretar Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima u Privrednoj komori RS, potvrdio je da je gorivo već poskupjelo na nekim benzinskim pumpama u RS.
– Distributeri nafte i naftnih derivata u Republici Srpskoj cijene goriva na benzinskim pumpama mijenjaju u skladu sa parametrima koji na njih utiču, pa je tako došlo i do povećanja cijena u skladu sa cijenama u rafinerijama u okruženju – kazao je Berak.
Prema njegovim riječima, trend rasta se može očekivati i u narednom periodu, jer je postignut sporazum na svjetskom nivou o ograničenju proizvodnje nafte, što će, kako kaže Berak, vjerovatno uticati i na rast cijene barela sirove nafte na svjetskom tržištu
Almir Bečarević, stručnjak za energente, rekao je da je cijena nafte na svjetskom tržištu u porastu pa je i cijena goriva na pumpama odmah viša.
– Činjenica jeste da je cijena nafte na svjetskom tržištu porasla te opravdanja za većim cijenama goriva na pumpama ima, ali ne u tolikoj mjeri – ističe i dodaje da su u posljednjih 20 dana vlasnici pumpi tri puta korigovali cijene goriva.
Prema njegovim riječima, oni odmah reaguju kad dođe do više cijene goriva te su u stanju da u roku od 24 sata koriguju cijene, ali kada je cijena u padu, tu je situacija drugačija.
– Tada im treba mnogo više vremena da spuste cijene – kazao je Bečarević.
On je ukazao na to da postoje velike razlike u cijenama na pumpama širom BiH, pa čak i do 30 feninga od pumpe do pumpe.
Gordana Bulić, predstavnik Udruženja za zaštitu potrošača Tuzlanskog kantona, istakla je da je primjetno da su cijena goriva na pumpama u BiH u porastu.
– Vlasnici pumpi su podigli cijene goriva vjerovatno očekujući veće aktivnosti, bilo da se radi o privrednim aktivnostima ili aktivnostima građana – objasnila je Bulićeva.
Dodala je da očekivani drugi talas virusa korona dovodi u pitanje to da li će doći do povećane aktivnosti ili će biti na snazi restriktivne mjere.
Nezavisne
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.