Moskva je pozvala Vašington da iskoristi vlastiti savjet o poštovanju ljudskih prava i utiša demonstrante koji su na ulicama nakon smrti Džordža Flojda, Afroamerikanca koji je umro prilikom privođenja u SAD, saopštilo je danas rusko Ministarstvo spoljnih poslova.
Iz ruskog Ministarstva su naveli da SAD već decenijama uče druge zemlje šta da rade u slučaju nereda, te podsjetili kako su mnogi američki zvaničnici “sa zadovoljstvom i sa puno samopouzdanja” osudili vlasti drugih zemalja.
– Među njima su predsjednik Barak Obama koji je prozivao vlasti Tunisa, Bahreina, Libije i Jemena u vezi sa protestima u tim državama, zatim tu su optužbe za zloupotrebu vlasti u Jermeniji, Iranu, Turskoj i Rusiji kada su zaustavljani masovni neredi, a tu su kritike na račun Hong Konga i Venecuele – navodi se u saopštenju.
Ministarstvo navodi kako ti pozivi sada izgledaju apsurdno kada se vidi situacija u SAD.
– Nacionalna garda pokušava da uguši proteste silom. Ljudi su ubijeni i ranjeni. Više od 9 000 je privedeno. Sada bi bilo najbolje da se Vašington prisjeti svojih savjeta o pitanju poštovanja ljudskih prava i konačno ih primjeni u praksi i počne miran civilizovan dijalog sa demonstrantima”, navodi se u saopštenju – prenio je TASS.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.