Roni O'Saliven je ponovo prvak svijeta!

Engleski snukeraš Roni O'Saliven osvojio je šestu titulu svjetskog šampiona, pošto je u finalu Svjetskog prvenstva u Šefildu pobijedio sunarodnika Kajrena Vilsona sa 18:8.

To je šesta titula svjetskog prvaka za O'Salivena, koji se tako izjednačio sa Stivom Dejvisom i Rejom Rirdonom. Rekorder u novoj eri je Stiven Hendri sa sedam titula.

O'Saliven je sinoć postao rekorder sa 37 rangiranih titula, onih koje se boduju za svjetsku rang-listu. Hendri ima jednu manje.

Osim prestižnog trofeja, zaradio je i 500 000 funti i kao 44-godišnjak postao najstariji svjetski prvak od Rirdona 1978. godine, koji je taj trofej osvojio sa 46 godina.

O'Saliven je titulu osvojio 2001, 2004, 2008, 2012. i 2013. godine.

Na putu do finala pobijedio je Tepčaju Un Nua (10:1), Ding Đunhuija (13:10), Marka Vilijamsa (13:10) i Marka Selbija (17:16).

Vilson je prvi put igrao u finalu Svjetskog prvenstva i postao 30. igrač koji je nastupio u finalu na Krusiblu. Za plasman u finale dobio je 200 000 funti.

On je u prvom kolu prošao dalje nakon što se Entoni Hamilton povukao sa turnira, a zatim je pobijedio Martina Goulda (13:9), branioca titule Džada Trampa (13:9) i Entonija Mekgila (17:16).

Maksimalan brejk od 147 poena na turniru napravio je Džon Higins, u drugom kolu protiv Kurta Maflina i za to će dobiti ukupno 55 000 funti.

Lista najboljih sportista 21. vijeka po ESPN: Đoković na 11. mjestu