Poslije sedam mjeseci i sezone koju je “pojeo” virus korona, prekinute nakon odigranih 28 kola i bez prvaka, na redu je novo, 20. izdanje košarkaške Evrolige.
Što se pandemije tiče, situacija nije mnogo bolja, prognoze o njenom toku i završetku takođe, ali nadmetanje najboljih košarkaša na svijetu (NBA) u orlandskom “balonu”, okuražilo je rukovodstvo Evrolige i klubove da se upuste u još jednu avanturu, s vjerom da će ovog puta imati regularan i srećan kraj.
Isti akteri, njih 18, pod strogim režimom kada su u pitanju zdravstveni i bezbjednosni protokoli, kreću u borbu za bodove, slavu, novac i trofej, ali ne svi pod jednakim uslovima.
Svaka država ima svoja pravila u borbi protiv virusa, pa je na osnovu toga i rukovodstvo lige odlučilo da neki klubovi mogu da imaju podršku navijača, a neki ne. Među povlaštenima, za sada, su Armani, CSKA, Valensija, Himki, Žalgiris, Asvel i Zenit, kojima će biti dozvoljeno da na tribine puste od 400 do 7 500 gledalaca, dok će ostali igrati u praznim dvoranama.
U Evroligi su spremili dvije opcije, svjesni da neće sve ići kao po loju. Očekuje se da neki mečevi budu otkazani, probleme u organizaciji, a ukoliko situacija bude apsolutno kritična, klubovi će “pod ključ”, nastaviće takmičenje u potpunoj izolaciji, kao u NBA.
Klubovima neće biti dozvoljeno da odlože više od tri utakmice, a svi će morati strogo da se pridržavaju pravila o higijeni (maske, ventilacija, držanje distance). Takođe, striktno su propisna pravila za dvorane i trening prostor, uz ograničenje ljudi koji mogu da budu na terenu i svlačionici.
Svaki klub je imenovao kovid-19 menadžera koji će nadzirati zdravstvenu situaciju na dnevnom nivou, a igrači, treneri, članovi stručnog štaba i sudije moraće da obavljaju PCR testove tri dana pred svaki meč. Sve ligaške utakmice moraju da budu odigrane do 13. aprila 2021, a plej-of završen do 5. maja. Poslije toga slijedi “fajal for”, čiji domaćin bi trebalo da bude Keln.
Kako će sve to izgledati na djelu, ostaje da se vidi. Takmičenje jeste “srce” Evrolige, ali ne treba smetnuti s uma da je u prvom planu prije svega novac i zarada, a sponzori teško da bi tolerisali još jednu fijasko sezonu, što izvršni direktor Đordi Bartomeu i njegova ekipa dobro znaju.
Na drugoj strani imaju prilično oporavljenu FIBA Ligu šampiona koja jedva čeka da na svoju stranu prevede još neki moćan evropski klub, a posebno “kapitalca”. U najavi će svakako biti nezadovoljnih.
Evroliga planira da dugogodišnje licence da Asvelu i Bajernu, a najavljeno je novo ulaganje u englesku košarku, ako je vjerovati od 100 miliona funti u intervalu od pet godina!
Gdje je tu u budućnosti mjesto za Crvenu zvezdu, Partizan, uopše za neki klub iz našeg regiona, tema je koja će svakako doći na dnevni red…
Kada je novac u pitanju, prošla sezona donijela je velike gubitke klubovima, koji su bili primorani da znatno smanje budžete. S obzirom da većina u dogledno vrijeme neće moći da računa na zaradu od ulaznica i pretplatnih karata, jasno je da će sve snage usmjeriti da što više zarade na terenu.
Svaki klub koji nema A licencu u startu će dobiti 500 000 evra od lige, dok je minimum za one druge, trostruko veći. Zato će bitka za svaku pobjedu i bolje mjesto na tabeli biti važnija i žešća nego ikada prije. Pobjeda donosi 37 000 evra, a konačni plasman dodatni bonus (za 12. mjesto, primjera radi – 250 000). Šampionu slijedi 1,5 milion evra, finalisti 800 000, trećeplasiranom 750 000…
Ipak, ljetos nisu izostali milionski transferi, a zvijezda prelaznog roka bio je srpski reprezentativac Nikola Milutinov, koji je iz Olimpijakosa prešao u CSKA.
Najbolji evropski centar zarađivaće godišnje 2,5 miliona evra, ali je tek na trećem mjestu, iza Nikole Mirtotića kome je smanjena plata u Barseloni (3,8 miliona) i Šejna Larkina (Efes), najboljeg igrača prošle sezone (3,7). Ukupno je deset igrača sa dvomilionskim ugovorima.
Što se favorita tiče, teško je povjerovati da će vodeća petorka iz sezone koja je prekinuta, dozvoliti da im neko pomrsi račune.
Efes koji je dominirao (24-8), nije doveo ni jedno pojačanje, ali je produžio ugovore sa nosiocima igre (Singlton, Danston, Buboa, Simon, Plajs, Anderson).
Real (22-6) su napustili Mežri, Miki i Prepelič, a zvučno pojačanje je Abalde (obeštećenje Valenisiji 1,5 miliona evra). Veliki problem za kraljevski klub bi mogao da se pojavi kada se otvori prelazni rok u NBA, jer “preko bare” žele Kampaco, Dek i Laprovitola.
Barselona (22-6), je otvorila izlazna vrata za Pengosa, Dilejnija, Tomića i Ribasa, ali stigao je jedan velikan, Nik Kalates iz Panatinaikosa. Šarunas Jasikevičijus, koji je zamijenio Svetislava Pešića, ima namjeru da dovede još jednog centra, a kao i mnogi, čeka raspodjelu karata u NBA timovima.
Zbog pandemije CSKA (19-9) je drastično smanjio budžet, ali je pored Milutinova doveo još jednu zvijezdu Evrolige u reketu, Gruzijca Šengeliju iz Baskonije. Ipak, ostao je bez nejboljeg igrača u proteklih pet sezona, Hajnsa koji je prešao u Armani, kao i Voronceviča, Bejkera, Sen Rosa, Kufosa i Kulagina.
Makabi (19-9) je doveo dva “tornja” iz NBA, hrvatske reprezentativce Antu Žižića (Klivlend) i Dragana Bendera (Golden stejt), te Džounsa iz Burse, Bjelzera i Le Ziona. “Ponos Izraela” napustili su Džekson, Blek, Volters, Koen i Rejnold, a očekuje se i odlazak Denija Avdije u NBA.
Među osam koji vode u plej-of po sastavu tima “viđeni” su Armani, Himki, prvak Španije Bskonija, dok je pod velom tajni domet Fenerbahčea. Jedini turski evropski prvak ostao je bez trofejnog stručnjaka Željka Obradovića i pola tima, Vilijamsa, Lovernja, Nanelija, Datomea, Kalinića i Slukasa.
Iz NBA je na klupu “sletio” Igor Kokoškov, evropski prvak sa Slovenijom, ali bez klupskog iskustva na Starom kontinentu.
Svakako da svih 18 timova imaju ambiciju da se nađu u završnici, a Zenit bi mogao da bude veliko osvježenje i iznenađenje. Rusi su “odvrnuli slavinu”, treneru osvajaču Evrolige sa Barselonom Paskvalu doveli su brojna pojačanja, Gudaitisa, Pengosa, Rojtresa, Riversa i Berona.
Uz Valensiju i grčke timove, mjesto u osam tražiće i Crvena zvezda. Naš i regionalni predstavnik uzda se u tim i igru novog trenera Saše Obradovića, koji je uz Kokoškova jedini srpski trener ove sezone na najvećoj sceni. Srpskih igrača će biti 18, pored devet iz Zvezde, još Vasilije Micić (Efes), Vladimir Micov (Armani), Nikola Milutinov (CSKA), Vladimir Lučić (Bajern), Stefan Jović (Himki), Aleksej Pokuševski (Olimpijakos), Nemanja Nedović (Panatinaikos), Vanja Marinković i Nikola Kalinić (Valensija).
Sudar divova u Barseloni
Prvo kolo
Danas
Efes – Zenit 19:30
Olimpijakos – Žalgiris 20:00
Makabi – Alba 20:00
Barselona – CSKA 21:00
Valensija – Asvel 21:00
Sutra
Himki – Panatinaikos 19:00
Fenerbahče – C. zvezda 19:45
Bajern – Armani 20:20
Baskonija – Real 21:00
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.