Globus

Istorijski dogovor G20 o državnom dugu siromašnih zemalja


Zemlje Grupe 20 najrajzvijenijih ekonomija svijeta prvi put su postigle dogovor o zajedničkom okviru za restrukturiranje državnih dugova.

Zemlje G20 su procijenile da kriza korona virusa nekim siromašnim državama otežava izmirivanje obaveza i da su im treba pomoći.

Budući da su finansije nekih zemalja u razvoju vrlo napregnute zabog pandemije Covid-19, ministri finansija G20 su saopštili danas da im je potrebna veća pomoć od sadašnjeg privremenog zamrzavanja duga, koje će biti produženo do 30. juna 2021, izvještava Rojters.

Očekuje se da će veliki povjerioci, uključujući Kinu, slijediti zajedničke smjernice dogovorene u okviru G20, kojima se utvrđuju načini za smanjenje ili reprogram duga koji se smatra neodrživim.

Nevladine organizacije su ocijenile da je sporazum trebalo da ide korak dalje tako što bi obuhvatio i zemlje sa srednjim prihodima i obavezao privatne investitore da prihvate otpisivanja.

Izvršna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristalina Georgieva je pozdravila dogovor, ističući da je usvojeni zajednički okvir G20 o dugu „veoma važan korak“ u pravcu poboljšanja međunarodne strukture duga.

Georgieva je navela da se i druge zemlje, osim najsiromašnijih na svijetu, mogu suočiti sa neodrživim dugovima i poručila da kriza “nije gotova”.

U poruci upućenoj zvaničnicima G20, šefica MMF-a je dodala da će zajednički okvir povećati vjerovatnoću učešća privatnog sektora.

Pandemija je pogoršala probleme najsiromašnijih zemalja, od kojih je 50 odsto sada u riziku od dužničke krize ili trpi prve znake njenog uticaja.

Kina, koja je u 2019. godini učestvivala sa 63 posto u ukupnom dugu prema zemljama G20, nerado je priznala potrebu za potpunim otpisom ili smanjenjem dugova.

Prema novom okviru, zemlje povjerioci će zajedno pregovarati sa zemljom dužnikom, od koje će se očekivati da od kreditora iz privatnog sektora zatraži postupak pod istim takvim uslovima.

Ova šema je u velikoj mjeri pozajmljena iz propisa koje je uspostavio Pariski klub, neformalna grupa vlada uglavnom bogatih zemalja osnovana 1956, koja je do sada bila jedini zajednički forum za pregovaranje o restrukturiranju duga.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Rute ide na Trampa: NATO protiv diktiranog mira u Ukrajini

K1

Njemačka: Sirijskim izbjeglicama 4.000 evra da se vrate kući

K1

Zaharova: Zelenski nije sposoban za mirovne pregovore

K2

Ko će biti novi papa: Italijan favorit, Mađar mu rival

K2

Tramp: Ukrajina je u lošoj poziciji

K2

Da li će Grčka biti jeftinija od 1. maja?

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više