Tužba koju je inicirala savezna američka država Teksas, pred Vrhovnim sudom SAD, a kojom se osporavaju izbori u četiri savezne države koje su proglasile pobjedu Džoa Bajdena, razbjesnila je demokrate.
“Građanski rat” je počeo na Twitteru nakon pokrenute tužbe i komentara CNN-ove perjanice, Krisa Kuomoa.
Iako su se pojedine od više od 40 000 referenci odnosile na prvobitni sukob koji se odvijao od 1861. do 1865. godine oko budućnosti SAD-a ili na ratove na drugim područjima, veliki broj tvitova odraz je frustracije demokrata i njihovih medijskih saveznika zbog tužbe koju je Teksas podnio protiv Džordžije, Mičigena, Pensilvanije i Viskonsina, gdje je Bajden proglašen pobjednikom na osnovu gomile glasova pristiglih poštom. Tužbu je podržalo 18 drugih država i sam američki predsjednik na odlasku, Donald Tramp.
– Zahtjev sedamnaest država da Vrhovni sud obespravi birače u drugim državama izgleda kao sjajan način da se dođe do drugog građanskog rata – tvitovao je bivši portparol Obamine administracije, Tomi Vijetor.
Seventeen states demanding that the Supreme Court disenfranchise voters in other states seems like a great way to get to a second civil war. https://t.co/QV4SMO8jRd
— Tommy Vietor (@TVietor08) December 9, 2020
On se osvrnuo na podnesak u kojem 17 država podržava tužbu teksaškog državnog tužioca Kena Pakstona Vrhovnom sudu SAD. Zapravo, riječ je o 18 država koje su podržale Teksas, jer se i Arizona naknadno pridružila.
– Prvi korak u novom građanskom ratu. Podršku su potpisali ljudi koji tvrde da se zalažu za zakon i red – objavio je na Twitteru je tvorac projekta “Obamaker”, Endi Slavit, komentarišući istu vijest.
Pisac Džef Šarlet takođe tvrdi da je cilj tužbe da “sruši izbore izbacivanjem glasova četiri države kako bi se obespravilo 25 država + glas naroda”.
– U građanskom ratu, to se naziva preludijum – tvitovao je Šarlet.
So, uh, 17 state governments are asking a court to overthrow a national election by throwing out the votes of four other states in order to disenfranchise 25 states + popular vote. In civil war terms, that's called a "prelude." https://t.co/e1m3u1GtVY
— Jeff Sharlet (@JeffSharlet) December 9, 2020
Pojavio se i obavezan ugao rasizma, kada je komičar Džon Harcel naveo da “gomila naoružanih, koji bi da budu konfederativni, prijetnjama započinju drugi građanski rat da bi zadržali Jenkija na vlasti, jer tako funkcioniše rasizam”.
Još jedan razlog za ovaj trend možda je i dio iz emisije CNN-ovog Krisa Kuomoa koji je izvučen iz konteksta, ali su ga prenijeli svi vodeći mediji.
Kuomo je prozvao senatora Lindzija Grahama (Južna Karolina) zbog nečega što je rekao Šonu Hanitiju sa FoxNewsa o podjelama između republikanaca uoči izbora za Senat 5. januara.
Graham se žalio da se “sprema građanski rat” među republikancima u Džordžiji i pozvao je zvaničnike da “narede reviziju potpisa u predsjedničkoj trci kako bi se utvrdilo da li sistem funkcioniše”.
Kuomo je naglasio da je glasanje u Džordžiji potvrđeno “već tri puta” i da Graham nije ovo tražio da “spasi zemlju” već svoju zadnjicu.
Way to go Chris!!! CNN’s @ChrisCuomo tears into ‘reservoir of bile’ @LindseyGrahamSC for blind Trump loyalty – Raw Story https://t.co/udNTy025iR
— Joe Hickman (@joehick58) December 9, 2020
– Građanski rat? Ozbiljno, senatore? Da li vaše riječi još uvijek dolaze iz vašeg mozga ili samo iz nekog rezervoara gorčine? – rekao je Kuomo.
Ironija je da su ove riječi poraz Kuomoa i demokrata, koji su protekle četiri godine optuživali Trampa da je Hitler i tvrdili da je Rusija nekako ukrala izbore 2016. godine, a sada su se ustremili na slučaj o kom Vrhovni sud tek treba da se izjasni, prenosi RT.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.