Foto: Arhiva
Društvo

Izabrani najbolji eseji o izazovima zaštite životne sredine


Terenska kancelarija Banjaluka Misije OSCE u BiH nagradila je danas pobjednike takmičenja studenata u pisanju eseja na temu “Ekološki incidenti u BiH i moguća rješenja”.

Partneri Misije OSCE u BiH u ovoj aktivnosti bili su Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Banjaluci, Fakultet za ekologiju Nezavisnog univerziteta u Banjaluci i Fakultet za ekologiju Univerziteta za poslovne studije.

Eseji su se bavili širokim spektrom pitanja, od aktuelnih problema s odlaganjem medicinskog otpada, smanjenja uticaja na životnu sredinu do lokalnih problema s piralenom u Banjaluci prije nekoliko godina.

Dr. Maja Manojlović, docentica i direktorica Simpozijuma za ekologiju i zaštitu životne sredine na PMF-u Univerziteta u Banjaluci, izjavila je da nas ekološki incidenti na lokalnom i globalnom nivou prisiljavaju da mijenjamo svoje životne navike u smislu održivosti, brinući se o našoj zaostavštini i zaostavštini naših potomaka.

Sponzorisano

Autorica pobjedničkog eseja, Andrijana Martinov, studentica drugog ciklusa studija Fakulteta za ekologiju na Univerzitetu u Banjaluci pisala je o stavu prema COVID-19 otpadu izvan zdravstvenih/stacionarnih institucija.

– Mnogi od nas ne znaju zašto se stručnjaci na polju ekologije ne bore i ne nude sistemska rješenja za ovaj problem i probleme slične ovome – izjavila je Martinov.​

Dmitry Iordanidi, zamjenik šefice Misije OSCE u BiH, istakao je da se BiH suočava s ozbiljnim ekološkim problemima, u što spada zagađenje vazduha toksinima, nezakonito odlaganje i loše upravljanje otpadom, nekontrolisano građenje i drugi problemi koji prijete zdravlju ljudi, životnom standardu i sbezbjednosti, istovremeno ugrožavajući prirodne resurse i bogat biodiverzitet.

Svjesna činjenice da je čista i sigurna okolina u interesu svih građana, Misija OSCE-a u BiH radi na podizanju svijesti i promociji zajedničkog odgovora na mnogostruke izazove životne sredine s kojima se BiH suočava.

Perspektiva mladih predstavljena kroz eseje imala je za cilj da doprinese debati o načinu rješavanja izazova u zaštiti životne sredine iz drugačijeg ugla. S obzirom na to da su problemi životne sredine ogromni, stavovi budućih ekologa su ključni u promovisanju principa dobrog upravljanja zaštitom životne sredine.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Evo gdje je u Evropi najteže biti podstanar

K2

Proljeće u punom sjaju: Sutra sunčano i toplo

K1

Vlada odobrila 10,6 miliona KM za lokalne zajednice

K1

Rastu kamate na kredite sa promjenjivom kamatnom stopom

K2

Humanitarna akcija: Adnan Lojić i Vedran Žolota uputili se pješke na put dug 600 km

K2

Ništa od povećanja naknada članovima Komisije za sukob interesa

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više