Društvo

Protest poljoprivrednika, Košarac tvrdi da su izmanipulisani


Poljoprivrednici iz Republike Srpske i Federacije BiH juče su se u znak protesta zbog, kako već mjesecima ističu, viškova koji su se usljed pandemije virusa korona pojavili kod proizvođača mesa, ali i ostalih poljoprivrednih proizvoda, okupili kod carinskih terminala Gradiška i Rača.

Ogorčeni su, kako ističu, jer Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH nije uvelo zaštitne mjere te traže ostavku resornog ministra Staše Košarca.

Poljoprivredni proizvođači Semberije su traktorima stigli do terminala preduzeća “Perić” na magistralnom putu Bijeljina – Dvorovi gdje su protestovali. Savo Bakajlić, predsjednik Regionalnog udruženja poljoprivrednika sela Semberije i Majevice, rekao je da poljoprivrednici smatraju da domaću proizvodnju treba sačuvati i da poljoprivreda mora biti strateška u BiH.

Stotine traktora bilo je parkirano kod Carinskog terminala Gradiška. Iako su poljoprivrednici najavili da će blokirati taj terminal, to ipak nisu učinili, ali su na skupu poručili da konačno treba početi kontrola uvoza. Ističu da su proizveli dosta voća, povrća, mesa i mliječnih proizvoda koje nemaju kome prodati. Nisu konkurentni jer su, kako kažu, cijene uvoznih proizvoda dosta niže.

Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH, za “Nezavisne” je istakao da su u ovim protestima i zahtjevima poljoprivrednici oba entiteta zajedno te da su jučerašnje blokade bile samo upozorenje i da će, ukoliko do naredne sedmice njihovi zahtjevi ne budu riješeni, ići u potpunu blokadu.

Istog dana na konferenciji za medije u Sarajevu Košarac je poručio da su poljoprivrednici koji su protestovali izmanipulisani te optužio SDS da stoji iza organizacije protesta.

– Dobio sam niz poruka koje ukazuju da je bivši ministar Mirko Šarović uključen u kompletnu ovu aktivnost. Žalosno je da na temelju aktivnosti koje obavljate u skladu sa zakonom i Ustavom dobijete prijeteće poruke od organizatora skupa. Žao mi je što su udruženja politički izmanipulisana. Ne želim donositi nikakve populističke mjere, kršiti bilo kakav zakon ili međunarodno potpisan ugovor koji ima BiH – rekao je Košarac.

Potom je naveo statističke podatke, prema kojima je uvoz u BiH u 2020. smanjen, a izvoz pojedinih proizvoda povećan. Prema podacima koje je iznio, u 2020. uvoz goveđeg mesa u BiH manji je za oko 5.000 tona u odnosu na 2019. godinu, svinjskog mesa za više od 3,5 miliona kilograma, dok je uvoz mlijeka manji za 85 miliona litara.

– Nije došlo do smanjenja proizvodnje da bi se opravdalo uvođenje zaštitnih mjera. Stanje na tržištu nije alarmantno, tako su zaključila nadležna entitetska tijela. Otkupna cijena jeste problem, ali Ministarstvo vanjske trgovine niti na nivou entiteta niti na nivou BiH ne može utvrditi cijene i posredovati između primarnih i mesoprerađivača. Primarni proizvođači imaju dovoljno prostora da riješe problem s mesoprerađivačima. Prije 15 dana imali smo s njima sastanak i ponudili su se da kupe viškove, ali nisu realizovali to jer su proizvođači rekli da nemaju viškova – rekao je Košarac.

Istakao je da je ovo ministarstvo privrženo zaštiti domaće proizvodnje te da je sa saradnicima i na temelju zaključaka s predstavnicima entitetskih ministarstava pripremili odluku o praćenju stanja na tržištu prehrambenih proizvoda i mjerama za unapređenje.

Kazao je i to kako je imao sastanak s predstavnicima peradara, ali da su mu se javili i mljekari te 18 mesoprerađivača koji su izrazili zabrinutost da bi uvođenjem veće carinske stope na uvoz došlo do onemogućavanja izvoza naših proizvoda i da će morati poksupjeti svoje proizvode za najmanje 30 posto, zbog čega bi, rekao je Košarac, građani platili ceh.

– Svi pomenuti negativni efekti nisu moja proizvoljna tumačenja niti lični stav. Razgovarao sam i s Vanjskotrgovinskom komorom, koja je ukazala na to da ne treba kršiti međunarodno potpisane ugovore, a da statistika ukazuje na to da je uvoz smanjen. Zalažem se za fer tržišne uslove i apelujem na otkup domaće proizvodnje – poručio je Košarac.

Oglasio se i resorni ministar u Vladi RS Boris Pašalić, koji je za Srnu rekao da je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede uradilo sve što je do njega da relaksira situaciju s tržišnim viškovima te da nema potrebe za protestima poljoprivrednih proizvođača.

– Mi smo dva puta reagovali ove godine kada je u pitanju interventni otkup, proljetos i jesenas, i ukupno smo izdvojili za te namjene sedam miliona KM – naveo je Pašalić te naglasio da su te mjere dale rezultat jer u Srpskoj nema tržišnih viškova kada je riječ o mesu.

Dogovor s Veterinarskim fakultetom

Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kazao je da je formirana radna grupa kako bi se riješio problem i kako bi referentna laboratorija uradila analize koje će omogućiti nastavak izvoza piletine i industrijskih jaja u EU.

Košarac je rekao da je pogrešno interpretirano da Veterinarski fakultet u Sarajevu ucjenjuje kako bi mu se platio rad, nego se samo želi riješiti to pitanje. Najavio je da će to biti riješeno.

nezavisne.com

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Jovan je heroj iz diskoteke smrti: Tinejdžer spasao 21 život

K1

Cvijanović kritikovala Šmita: Nelegitimne odluke vode BiH u haos

K1

Bećirović poručio Vučiću: Nisi nadležan!

K1

Ćulum tvrdi: Ne vraćam se u SIPA-u

K1

Pančićeva omorika proglašena vrstom od republičkog značaja

K1

Vučević zbog „zvučnog topa“ pisao potpredsedniku SAD

K2

1 komentar

Radivoj Ponedjeljak, 28.12.2020., 18:00 at 6:00 pm

Povuci se nedonošče

Odgovor

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više