Ostaci najveće životinje koja je hodala Zemljom otkriveni su u Argentini, smatraju naučnici iz te zemlje. Radi se o nepoznatoj vrsti gigantskog dinosaurusa, koji je težio više od 69 tona.
Ostaci dugovratog dinosaurusa stari su oko 98 miliona godina, procijenili su naučnici. Prvi dijelovi kostiju otkriveni su u Patagoniji prije osam godina, a iskopavanja još traju.
Naučnici su sada uspjeli da odrede približne dimenzije na osnovu do sada iskopanih ostataka tog dinosaurusa i smatraju da je bio veći od do sada najveće poznate životinje, titanosaurusa. Rezultati proučavanja iskopanih ostataka nedavno su objavljeni u naučnim časopisima.
Titanosaurus je bio najveći član porodice sauropoda. Ovaj dugovrati biljojed, koji je živio u periodu Jure (prije oko 160 miliona godina), pa sve do perioda Krede (prije 66 do 145 miliona godina), mogao je da bude visok do 37 metara i težak do 69 tona.
– Proučavajući ostatke nove vrste iz Patagonije, čini se da bi mogao biti najveći sauropod koji je do sada nađen – rekao je Pol Baret, paleobiolog iz Muzeja istorije prirode u Londonu, piše „Lajvsajens“.
Naučnici još nemaju dovoljno dokaza koji bi mogli da potvrde da se radi o potpuno novoj vrsti ili samo gigantskom primjerku neke od postojećih džinovskih vrsta.
Međutim, uvjereni su da će, kada se iskopavanja završe, moći da ga klasifikuju kao novu vrstu.
– Mesto gde je otkriven veoma je teško pristupačno i logistika je komplikovana. Ali očekujem da se vratimo istraživanju kada se završi pandemija – rekao je Alehandro Otero, paleontolog iz Muzeja La Plata u Argentini.
Dvije vrste titanosaurusa trenutno se smatraju najvećim i obje su pronađene u Argentini. Jedna je argentinosaurus, a druga patagotitan. Međutim, zaključci o njihovoj veličini izvedeni su na malom broju ostataka. Do sada je pronađeno tek 13 kostiju argentinosaurusa i šest jedinki patagotitana.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.