Društvo

Nema strateškog odgovora BiH u slučaju Trgovske gore


Nadležne institucije BiH nisu na efikasan način sprovodile aktivnosti na osiguranju radijacijske i nuklearne bezbjednosti i zaštite, a koje se, između ostalog, odnose i na reagovanje na potencijalnu izgradnju skladišta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori.

Navedeno je to u izvještaju o izvršenoj reviziji učinka o pitanju aktivnosti institucija BiH na osiguravanju radijacione i nuklearne bezbjednosti, koji je uradila Kancelarija za reviziju institucija BiH, a koji bi naredne sedmice trebalo da se nađe pred članovima Komisije za budžet i finansije Parlamenta BiH.

Kao ključni problem revizori su istakli to što BiH nema definisane strateške korake u vezi sa potencijalnom izgradnjom skladišta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori te to što nije definisan jasan odgovor na potencijalne scenarije razvoja situacije u slučaju da Hrvatska ostane istrajna u svojoj namjeri.

– Institucije BiH preduzimaju brojne aktivnosti kada je u pitanju protivljenje, ali sve te aktivnosti na kraju još nisu rezultovale definisanjem strateških koraka koje će BiH preduzeti kao odgovor na razvoj situacije – stoji u ovom izvještaju.

Razlog za nepostojanje strateškog pristupa revizori su objasnili sporošću u uspostavljanju radnih tijela i nepotpun konsenzus svih učesnika u procesu. Zbog svega toga revizor je dao preporuku Savjetu ministara BiH da definiše korake koji bi bili odgovor na dalji razvoj situacije.

– To podrazumijeva intenziviranje saradnje nadležnih s ciljem iznalaženja optimalnog pristupa u određivanju budućih koraka kojima će biti definisan blagovremeni odgovor vlasti u BiH na razvoj situacije i moguće scenarije, a koji mogu imati negativne posljedice po okolinu i ljude u BiH – navedeno je u preporuci.

Predsjedavajući Ekspertskog tima Emir Dizdarević kaže za “Glas Srpske” da je sve navedeno u reviziji tačno te da bi trebalo predložiti konkretne korake za dalje postupanje i da bi sa jednim takvim zaključkom pravni tim trebalo da izađe pred Savjet ministara.

– Dakle, pravni tim bi trebalo da vidi da li je procedura strateške procjene u Hrvatskoj bila valjana, odnosno da li su motivi Hrvatske i njihovog Ministarstva prostornog uređenja bili u skladu sa međunarodnim pravilima, a to podrazumijeva da je li je to prošlo javnu raspravu, da li je odgovoreno na primjedbe i slično – rekao je Dizdarević.

On dodaje da, iako je izgubljeno mnogo vremena, sadašnji sastav timova radi dobar posao i da je sa nadležnim ministarstvom dogovoreno da komunikacija između ekspertskog i pravnog tima bude učestalija, da bi se došlo do najboljih rješenja.

Glas Srpske

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Svjetski dan osoba s Daun sindromom: Obucimo šarene čarape!

K1

Narodna skupština Srpske kupuje tri nova vozila

K1

Đajić emotivnom objavom obilježio Međunarodni dan osoba sa Daun sindromom

K1

Radnici “Željeznica Srpske” najavili generalni štrajk

K1

„Željeznice“ traže garanciju za kredit od pet miliona KM

K2

U BiH stiže saharski pijesak: Nebo će biti zamućeno, a vozila prljava

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više