Direktnom nabavkom vakcina iz Rusije, odakle je do sada u Republiku Srpsku stiglo 40 000 vakcina “Sputnjik” – Srpska je izbjegla problem, kašnjenja vakcina iz programa “Kovaks”, čiji je prvi kontigent vakcina 23 400 doza, tek, danas stigao u BiH.
Ovo je izjavio direktor Instituta za javno zdravstvo, Branislav Zeljković.
Zeljković je objasnio da će iz, danas, pristiglog “Kovaks” programa oko 7 500 doza vakcina pripasti Srpskoj.
On je potvrdio da bi početkom naredne sedmice u Srpsku iz Moskve trebalo stići još 20 000 vakcina, čime se, kako je najavio, nastavlja vakcinacija, prevashodno zdravstvenih radnika i lica preko 65 godina. Uskoro se očekuje vakcinacija i ostalih kategorija društva.
Pridržavanje svih epidemioloških mjera i vakcinacija, neophodne su kako bi se očuvalo zdravlje građana i u Srpskoj i u BiH, ocijenio je.
Iz “Kovaks” programa koji kasni, danas su stigle Fajzerove vakcine, ali ubrzo, dodaje, iz istog programa trebaju stići vakcine Astra-Zeneka. Srpska, naglašava, nije čekala i ranije je krenula u direktnu nabavku.
– Da bi mogli sačuvati zdravlje građana, jer iz “Kovaks” programa je, tek, danas prva isporuka. Iako je najavljeno da će do kraja prvog kvartala ove godine stići cjelokupna količina i to 400 000 doza za Srpsku i 800 000 za Federaciju, ali stiglo je samo 23 400. Od toga će Srpska dobiti 7 578 doza – naveo je Zeljković.
Zeljković je objasnio da postoje tri faze vakcinacije i da je u toku druga faza, dodajući da se polako završava imunizacija zdravstvenih radnika i lica preko 65 godina.
– Mi se polako pripremamo za vakcinaciju i ostalih prioritetnih grupa: osobe sa hroničnim oboljenjima, prosvjetni radnici, pripadnici MUP, kao i novinari. Nama su prioriteti da u skorijem vremenskom periodu vakcinišemo 20 odsto stanovništva – istakao je Zeljković.
Tome će doprinijeti i nova količina vakcina koja stiže u Srpske, jer će proces vakcinacije trajati najmanje do kraja godine.
– Sljedeće sedmice znaćemo kada nam stiže “Sputnjik” iz Rusije, odakle ukupuno očekujemo 400 000 doza, a isto toliko i iz “Kovaks” programa. Plus pregovaramo i sa Kinom oko nabavke još vakcina. Ukupno bi tada bilo vakcinisano, sa tim dozama, oko 40 odsto stanovništva – pojasnio je Zeljković.
Govoreći o posljednjim epidemiološkim mjerama koje su na snazi do nedjelje, Zeljković je istakao da je njihovo poštovanje i dalje neophodno i da će se, kroz analizu, utvrditi da li će i dalje ostati na snazi.
– Mjere daju rezultate 14 dana nakon njihove primjene, odnosno vidimo da li se smanjio broj inficiranih ili ne – maglasio je on
Da je odgovornost na svakom pojedincu svjedoči i podatak da je sve veći broj novooboljelih zahtijeva bolničko liječenje.
– U ovom trenutku imamo sve veći broj inficiranih. Mi već imamo 1 100 pacijenata, a 5. novembra prošle godine to je bilo 1 266 pacijenata, što govori o tome da se broj pacijenata povećava – upozorio je Zeljković.
Borba protiv pandemije traje više od godinu dana. Zeljković je istakao da je stanje sada mnogo teže, jer se virus brzo širi.
– Tada je bilo jako malo inficiranih, sada je situacija teža i osobe se vrlo brzo inficiraju bile one mlađe ili starije – izjavio je Zeljković.
Direktor Instituta pozvao je na poštovanje svih epidemioloških mjera, navodeći da je uz vakcinaciju to jedini način očuvanja zdravlja i borbe protiv pandemije.
RTRS
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.