Srpkinje kroz dramu do finala Evrobasketa!

Košarkašice Srbije plasirale su se u finale Evropskog prvenstva nakon izuzetno dramatične pobjede nad Belgijom.

Srbija je savršeno otvorila meč, nakon što je Belgija povela 2:0 uslijedila je serija 13-0 u režiji Aleksandre Crvendakić i Sonje Vasć, pa je nakon manje od četiri minuta igre razlika bila dvocifrena, 13:2. Ipak, u završnici prve četvrtine Belgija je uspjela da veže tri trojke, vrati se u igru, i prvu četvrtinu završi sa minusom od četiri poena (23:17).

Iako je poenima Sonje Vasić otišla na 29:24, Belgijanke su zaigrale znatno bolje, pa su predvođene Aleman prvo došle do izjednačenja (29:29), a potom, nakon trojke Saše Čađo, vezale pet poena zahvaljujući Sereni Lin Geldof i Džuli Aleman, koja je pogodila trojku, čime je postavljen i konačan rezultat prvog poluvremena, 36:32.

Moglo je da bude i ubjedljivije, ali je Aleman promašila zicer nakon sjajnog driblinga u posljednjoj sekundi četvrtine.

U trećoj četvrtini viđena je velika borba, Belgija je čuvala prednost sve do sredine dionice, kada su Vasić i Anderson donijele preokret, ali je sjajna Aleman čuvala Belgiju u vođstvu. Nakon što su Belgijanke ponovo otišle na plus četiri, Nevena Jovanović je pogodila trojku, ali je ubrzo Srbija primila četiri vezana poena i ponovo imala minus pet. No, furiozan posljednji minut, poeni Bruks i Vasić doneli su samo koš minusa.

U posljednjoj četvrtini viđena je rezultatska klackalica tokom većeg dijela dionice, da bi u završnici Srbija uspjela da preko Ivon Anderson dođe do plus četiri, što su uspješno čuvale sve do samog kraja zahvaljujući slobodnim bacanjima.

Ipak, malo je falilo sve da prospu, pošto je nakon trojke Belgije sekund prije kraja uslijedilo očajno izvođenje lopte što su Belgijanke iskoristile, došle do lopte,

Srbija je tokom završnih 10 sekundi imala četiri poena viška, ali je primila trojku na 1,6 sekundi prije kraja utakmice.

Sve što je bilo potrebno jeste da lopta bude ubačena u igru, ali je to urađeno blago rečeno loše, košarkašice Belgije su presjekle pas, stigla je do Kim Mesdag koja je uputila akrobatski šut, koji je tom prilikom i pogodila.

Iako je na prvi pogled izgledalo da je zakasnila, sudije su ipak odlučile da pregledaju snimak nakon kog je potvrđeno da je lopta još uvijek bila na ruci u trenutku kada je šutnula, pa je ostalo 74:73.

Srbiju je do finala predvodila Sonja Vasić sa 16 poena, dok je Crvendakić brojala do 15. Sa druge strane, Aleman je imala 18, Delaer 14 a Mesdag 11.

Finale je na programu u nedjelju od 21 čas.

Kresojević: Povećane subvencije za juli za privatne vrtiće biće isplaćene do 5. avgusta