Tehnologija

Whatsapp i Telegram idealne chat aplikacije za prevarante


Phishing napadi su praksa slanja lažnih komunikacija za koje se čini da dolaze iz uglednog izvora.

Cilj je krađa osjetljivih podataka poput bankovnih podataka, podataka o kartici i podataka za prijavu.

Prema Google-ovom Izvještaju o transparentnosti, tehnološki gigant je otkrivao prosječno 46 000 novih phishing web lokacija svake nedjelje u 2020.

Porast upotrebe interneta zajedno sa pandemijom, takođe je doveo do novih phishing napada. Drugi izvještaj pokazao je da je rad na daljinu otkad su se ekonomije zatvorile u borbi protiv COVID-19, otvorio nove mogućnosti za sajber napade.

Podaci koje je objavio Kaspersky Internet Security for Android users, otkrili su da je najveći udio otkrivenih zlonamiernih linkova između decembra 2020. i maja 2021. poslat putem Whatsapp-a (89,6 odsto), a zatim Telegrama (5,6 odsto).

Viber je bio na trećem mjestu sa udjelom od 4,7 odsto, a Hangouts je imao manje od jedan odsto, prenosi PC Press.

Kaspersky je otkrio da je najveći broj zlonamjernih linkova u Whatsappu djelimično posljedica činjenice da je to najpopularniji messenger na svijetu, jer nudi najjednostavnije načine za deljenje poruka velikom broju ljudi odjednom, što obezbeđuje brzo širenje zlonamjernih poruka.

Budnost u kombinaciji sa anti-phishing tehnologijama je pouzdan alat u borbi protiv phishinga u aplikacijama za razmjenu poruka. Kako smanjiti rizik od prevara na aplikacijama za razmjenu poruka?

– Budite oprezni i potražite pravopisne greške ili druge nepravilnosti na linkovima;
– Uobičajena je praksa “lančane šeme”, kada prevarant traži od korisnika da dijeli link sa svojim kontaktima, što drugim korisnicima izgleda legitimno, ako je od osobe koju poznaju. Budite oprezni i ne delite sumnjive linkove sa kontaktima;
– Čak i ako je poruka ili mail stigao od jednog od vaših najboljih prijatelja, sjetite se da su i njihovi nalozi mogli biti hakovani. Budite oprezni u bilo kojoj situaciji. Čak i ako vam se poruka čini prijateljskom, budite oprezni prema linkovima i prilozima;
– Instalirajte pouzdano bezbjednosno rješenje i slijedite njegove preporuke. Bezbjednosna rješenja će automatski riješiti većinu problema i upozoriti vas ako je potrebno.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Da li su Mask i AI među najvećim prijetnjama reputaciji brendova?

K2

AI preuzima kormilo: Gejts najavio zastrašujuću budućnost

K2

Koji su najbolji automobili ove godine? (VIDEO)

K1

Koja dubina vode je opasna za vaš automobil?

K2

Kia EV3 je Svjetski automobil godine 2025

K2

Šuška se: Da li Open AI pravi društvenu mrežu?

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više