U Republici Srpskoj je, prema do sada dostavljenim podacima od strane zdravstvenih ustanova Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske, od 15. jula do danas, u danima u kojima se obavljala vakcinacija, prvu ili drugu dozu vakcine protiv koronavirusa primilo oko 64 250 građana, što u prosjeku čini nešto više od 4 280 građana dnevno.
U ovom periodu ubrzane vakcinacije u Republici Srpskoj, prvom ili drugom dozom, najviše građana vakcinisano je u Domu zdravlja Banjaluka, oko 11 850, zatim u Domu zdravlja Bijeljina, gdje je vakcinu primilo oko 5 970 građana, Domu zdravlja Prijedor, gdje se vakcinisalo oko 5 350 ljudi, Domu zdravlja Gradiška, gdje je vakcinisano oko 4 440 građana, Domu zdravlja Doboj u kojem je vakcinu primilo oko 3 410 građana, kao i Domu zdravlja u Laktašima, gdje je vakcinisano oko 3 010 građana, dok je u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske vakcinu primilo oko 2 980 građana.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić zadovoljan je dosadašnjim odzivom građana na masovnu vakcinaciju, ali podsjeća da je za borbu protiv virusa korona upravo u ovo vrijeme ključno da se postigne što veći obuhvat imunizacije, posebno kada dolaze novi sojevi virusa koji se mnogo brže šire od prethodnih.
– Imamo podatke da i u pojedinim zemljama okruženja i u Evropi dolazi do pogoršanja epidemiološke situacije izazvano delta sojem virusa, a među zaraženima su više mlađe osobe, koje uglavnom nisu ni vakcinisane. Sa druge strane, podaci iz istraživanja kao i podaci iz zemalja koje imaju visok obuhvat vakcinacijom govore da vakcinacija sa dvije doze značajno štiti da se osoba ne zarazi virusom SARS-CoV-2. U manjem procentu se može desiti da se vakcinisana osoba zarazi, ali je efikasnost vakcina u sprečavanju težih oblika kovid- 19 izuzetno visoka – ističe Šeranić.
Šeranić podsjeća i da Republika Srpska trenutno na raspolaganju ima dovoljno vakcina više proizvođača, da se ulažu svi kapaciteti u masovnu vakcinaciju, da su domovi zdravlja, u skladu sa svojim planovima i rasporedima, organizovali vakcinaciju bez zakazivanja i pozivanja, te apeluje na građane da ne oklijevaju sa vakcinacijom.
Do sada je u Republiku Srpcku ukupno isporučeno više od 965.000 doza vakcina, od čega je većina nabavljena sredstvima Republike Srpske.
Podsjećamo da domovi zdravlja širom Republike Srpske obavještavaju stanovništvo o rasporedima masovne vakcinacije protiv COVID-19 bez prethodnog zakazivanja, kao i o rasporedu revakcinacije za one koji su već primili prvu dozu neke od pet dostupnih vakcina protiv virusa korona, a stanovnici se o mogućnostima za vakcinaciju mogu informisati i u samim zdravstvenim ustanovama koje sprovode proces imunizacije protiv virusa korona. Važno je i da zdravstvene ustanove i dalje imaju svakodnevnu proaktivnu ulogu u organizovanju vakcinacije i informisanju građana o procesu imunizacije.
Istovremeno, odvija se i vakcinacija prioritetnih grupa građana po prijavama u domovima zdravlja i Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske, a organizovana je i vakcinacija u privrednim subjektima koju sprovode timovi Zavoda za medicinu rada i sporta Republike Srpske i Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, u saradnji sa Unijom udruženja poslodavaca Republike Srpske i Privrednom komorom Republike Srpske.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske još jednom pozivaju građane da nastave sa dobrim odazivom na vakcinaciju protiv virusa korona i na taj način zaštite svoje zdravlje, te daju doprinos što sveobuhvatnijoj imunizaciji stanovništva.
Nezavisne
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.