Skupština Hercegovačko-neretvanskog kantona usvojila je danas amandmane na Ustav HNK kojima se osigurava konstitutivnost srpskog naroda, ravnopravna upotreba jezika i pisama.
Na sjednici je usvojen i amandman kojim se usklađuje naziv “bosanski jezik” sa Ustavom Federacije BiH.
Amandmani su usvojeni sa 26 glasova, a protiv je bio poslanik Slaven Raguž, predsjednik Hrvatske republikanske stranke.
Predsjedavajući kantonalne Skupštine Šerif Špago iz SDA naveo je da je Kolegijum Skupštine zajedno sa klubovima naroda u proteklom periodu pokušavao doći do prihvatljivog rješenja.
– To se odnosilo na rješenje koje će obuhvatiti izvršenje presude Ustavnog suda FBiH u djelu koji se odnosi na konstitutivnost srpskog naroda, ravnopravnu upotrebu jezika i pisama. Naravno, da trebamo nastaviti dalje procedure koje se odnose na izmjene Ustava, ali današnjim usvajanjem ovih šest amandmana riješili smo najvažnija pitanja – rekao je Špago.
On je naveo da odluka stupa na snagu danom donošenja, a tehničko je pitanje kada će u narednom periodu stručne službe Vlade objaviti to u službenim novinama, najkasnije u narednih 15 do 30 dana.
Zamjenik predsjedavajućeg kantonalne Skupštine Tomislav Martinović iz HDZ BiH izrazio je nadu da će se, kako je naveo, ova dobra poruka iz Mostara i Hercegovine čuti malo dalje, kada je riječ i o izmjenama Izbornog zakona.
– Nadam se da ćemo u tom pravcu biti dosljedni i osigurati predstavnicima konstitutivnih naroda da sami upravljaju svojom političkom sudbinom – rekao je Martinović.
Poslanik Vesna Saradžić iz SDP podsjetila je da je još 2016. godine Klub Srba u kantonalnoj Skupštini HNK uputio amandmane na Ustav ovog kantona s namjerom da se isprave diskriminatorske odredbe koje ne prepoznaju građane srpske nacionalnosti u Hercegovačko-neretvanskom kantonu.
– Nedugo poslije, Klub Bošnjaka je zatražio isto, nakon čega su objedinjeni amandmani, a što je rezultiralo presudom Ustavnog suda FBiH. Rok za implementaciju presude je istekao 2018. godine i mi smo nebrojeno puta pokušavali to staviti na dnevni red, međutim, Vlada nije davala svoje mišljenje – rekla je Saradžićeva.
Ona je navela da je Vlada djelovala ekspresno i dala svoje mišljenje, tek kada je većina delegata iz Kluba Hrvata zatražila izmjene.
– Pozdravljam i drago mi je, međutim, konstatujem da se ovim ne implementira presuda Ustavnog suda FBiH iz 2018. godine – rekla je Saradžićeva.
Srna
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.