EX YU

Oluja: Zločin koji se slavi u Hrvatskoj


Dokumentaciono-informacioni centar “Veritas” na svojoj evidenciji ima 1 877 imena Srba poginulih i nestalih tokom i nakon hrvatske vojne operacije “Oluja”. Ona se u Hrvatskoj 4. avgusta slavi kao državni praznik.

Od tog broja je 1 228 (65 odsto) civila, od kojih su oko tri četvrtine bili stariji od 60 godina, ističe se u saopštenju te nevladine organizacije, povodom sutrašnjeg obilježavanja 26. godišnjice “Oluje”.

Među žrtvama se nalaze 553 žene (29 odsto), od kojih su oko četiri petine bile starije od 60 godina, što predstavlja jedan od “crnih” rekorda građanskog rata 1990-ih godina na prostorima prethodne Jugoslavije, napominje se u saopštenju.

“Veritas” precizira da je od ukupnog broja žrtava do sada rasvijetljena sudbina 1 185 osoba, dok se na evidenciji nestalih vodi još 692 (37 odsto), od čega 526 (78 odsto) civila, među kojima 266 žena (51 odsto).

Oko 1 500 pripadnika Srpske vojske Krajine preživelo je zarobljavanje, oko 3 200 starih i nemoćnih, koji nisu htjeli ili nisu mogli napustiti ognjišta, na silu su internirani u logore za civile, navodi se u saopštenju i podsjeća da je Krajina “opustošena, opljačkana, pa porušena i zapaljena”, kao i da nisu bili pošteđeni ni crkveni, kulturni, istorijski srpski, kao ni antifašistički spomenici.

“Iako je bilo očigledno da je hrvatska vlast preduzela ovu agresiju zbog optiranja teritorije bez srpske većine koja je na njoj živjela, Savjet bezbjednosti UN, osim “snažne osude hrvatske vojne ofanzive velikih razmjera” (R 1009/95), nije donio, ni ovoga puta, bilo kakve kaznene mjere protiv agresora”, ukazuje “Veritas”.

“Umjesto da Hrvatska poslije pomenutih sudskih postupaka odustane od slavljenja “akcije etničkog čišćenja i masovnih zločina” kao dvostrukog državnog praznika (Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja), slavlje se iz godine u godinu pretvara u veličanje ustaštva i izlive mržnje prema Srbima”, dodaje se u objavi za medije.

U saopštenju se navodi da su se obećanja o zaštiti manjinskih nacionalnih prava, data prilikom ulaska Hrvatske u Evropsku uniju prije osam godina, pretvorila u svoju suprotnost – srpska zajednica je postala još minornija, obespravljenija i napadanija, dok na sve to međunarodna zajednica, uključujući NATO i EU, čija je Hrvatska u međuvremnu postala članica, ćuti kao što je ćutala i prije 26 godina.

Tanjug

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Nagrada Laureus u rukama Duplantisa (VIDEO)

K1

Proljetni mrazevi sezali rod voća u Srbiji

K1

Na Kosmetu uhapšeno troje Srba

K1

Putin: Mnogo ste hrabriji od onih koji vam prijete

K1

Gujon: Na Kosmetu živi pet odsto Srba, prije jednog vijeka bili su većina

K1

Papa Franjo odbio da Stepinca proglasi svetim: Želim istinu

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više