Infopunkt

Vukomanović: U Srbiji do sada vakcinisano 5 000 djece


U Srbiji je do sada vakcinisano 5 000 djece uzrasta od 12 do 17 godina, izjavio je pedijatar dr Goran Vukomanović i istakao da je to nedovoljno i da je potrebno raditi na promociji imunizacije i edukaciji stanovništva.

– Bezbjednost vakcine je dokazana i prije početka njene primjene, a do sada su već milioni djece u svijetu primili vakcinu, dok se njena efikasnost pokazala na najvišem nivou – rekao je Vukomanović za Tanjug.

On je podsjetio da je Stručni komitet za vakcinaciju u Srbiji odobrio vakcinu za djecu starosti od 12 godina, dok je prethodno bila odobrena Fajzerova vakcina kod mladih od 16 godina.

– Vrlo brzo će biti odobrena vakcina i za djecu mlađeg uzrasta, te apelujem da se vakcinaciji priklone i roditelji i djeca, kako bi se spriječilo širenje virusa – apelovao je dr Vukomanović.

On je istakao da su, trenutno, djeca izvor delta soja virusa, koji se veoma brzo širi sa njih na odrasle.

– Kada se novi soj pojavio, imali smo obrnutu situaciju, naime, odrasli su bili glavni prenosioci, a sada je proces krenuo u suprotnom pravcu – ukazao je Vukomanović.

Prema njegovim riječima, djeca imaju lakšu kliničku sliku, curenje nosa, grebanje u grlu i nemaju temperaturu, ali sa takvom kliničkom slikom oni “siju” virus na okolinu.

Iako su slučajevi težih oblika infekcije kovidom kod djece rijetki, na Institutu za majku i dijete i u bolnici u Tiršovoj hospitalizovana su djeca sa komplikacijama od kovida.

– Cilj je da ni jedno dijete ne dođe na intenzivnu negu zbog kovida, a za to je neophodna vakcinacija – jasan je dr Vukomanović.

Kao osnovni razlog zbog kojeg se djeca u Srbiji ne vakcinišu, on ističe neobaviještenost roditelja.

– Moramo da radimo na osvješćivanju roditelja, jer ako ostanu needukovani, na lošem smo putu u borbi sa korona virusom – uporozio je.

Poručio je, dajući lični primjer, da preležana bolest nije zaštita i da svi oni koji su preležali virus treba da se vakcinišu.

– Ova “kuga” ne može sama da prođe, a dokaz su zemlje gdje je vakcinisano 50, 60 odsto stanovništva, gdje je delta soj ipak probio, jer se lakše širi, a da bi se to spriječilo, treba da se poveća broj vakcinisanih – poručio je Vukomanović.

Tanjug

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Novi studenstki protest: Borba za Generalštab i kulturno nasljeđe

K2

Poznate nove informacije o stanju povrijeđenih u požaru u Kočanima

K2

Vučić: Vrijeme je da se ujedine pamet i rodoljublje

K2

Svjetski dan osoba s Daun sindromom: Obucimo šarene čarape!

K1

Vučić: Blokadama falukteta se bliži kraj

K1

Kočani: Porodicama stradalih i povrijeđenih po 2.500 evra pomoći

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više