Transparency international (TI) BiH zatražio je od Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH i entitetskih zdravstvenih inspekcija da pokrenu inspekcijski nadzor nad pet dobavljača koji su, kako su naveli, u proteklom periodu neovlašćeno snabdijevali medicinskim kiseonikom javne zdravstvene ustanove.
Kako su naveli u svom saopštenju, zvanično im je potvrđeno u Agenciji za lijekove da dozvolu za promet nema pet od ukupno šest preduzeća koja su u proteklom periodu putem javnih nabavki sklapala ugovore s javnim zdravstvenim ustanovama.
Radi se o kompanijama: “TGT TEHNOGAS”, “ISTRABENZ PLINI” d.o.o Breza, “KRAS” d.o.o Laktaši, “TEHNOGAS” Kakmuž i “Milojević Gilje Gas”.
Ove kompanije su bez dozvole za promet lijekovima, u proteklom periodu snabdijevale brojne zdravstvene ustanove kiseonikom. Prema podacima kojima TI raspolaže, među tim ustanovama su Klinički centar Republike Srpske, bolnice u Gradiški, Nevesinju, Sanskom Mostu, Doboju, Zenici, Bijeljini, Trebinju, Prijedoru, kao i brojni zavodi i domovi zdravlja.
Na ovaj problem TI je ukazao još u junu ove godine kada je tražio od Agencije da pokrene inspekcijski nadzor nad firmom koja je snabdijevala bolnicu u Trebinju a nije bila u javnom registru.
Kako su rekli, TI je tek jučer dobio zvaničan dopis od Agencije, koji se prethodno pojavio u medijima, da je inspekcija utvrdila da je tehnički gas korišćen u medicinske svrhe, čime je ugrožavano zdravlje pacijenata.
– Zbog toga posebno zabrinjava što su nadležni ignorisali upozorenja inspektora te je reakcija uslijedila tek nakon pritiska javnosti, ali i politizacije cijelog slučaja – naveli su iz TI BiH.
Dodali su da zato TI BiH apeluje da nadležni ispitaju i sankcionišu odgovorne bez izuzetka i zabrane promet medicinskim kiseonikom svim kompanijama koje ne ispunjavaju uslove.
– Ovaj proces treba uraditi što hitnije, bez uplitanja politike i bez međustranačkih obračuna, a nadležni su dužni iskoristiti sve zakonske mogućnosti da obezbijede zdravstvenim ustanovama kontinuirano snabdijevanje – poručili su iz TI BiH.
Fena
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.
1 komentar
Sasvim je normalno da se izvrši kontrola lijekova i sredstava koji se upotrebljavaju za liječenje,međutim način na koji su djelovali neki političari i ovi TI BiH je neprimjeren,ako postoje neke sumnje imaju institucije koje to trebaju riješiti,ovo ne smije biti arena za politička prepucavanja.A,pogotovo ako se radi o špekulacijama da bi se obezbjedilo tržište za neke druge dobavljače.Zbog ovakvih prljavih radnji u farmaceutskoj industriji i borbe za tržište , napravili su problem sa imunizacijom stanovništva,koje je opravdano postalo skeptično prema vakcinaciji.Neodgovorni ljudi iz struke favorizuju jedne vakcine,a druge kude i šteta je nepopravljiva,tako i ovo sa kiseonikom je neozbiljno i opasno,posljedice mogu biti nesagledive ako u jednom momentu bolnice ostanu bez kiseonika i mogućnosti da liječe ljude.Agencija za lijekove BiH se ne bi smjela baviti politikom,a vidjeli smo da upravo to i rade,ima još dosta primjera kad politika određuje koje će se vakcine i lijekovi uvoziti.