Specijalni izaslanik SAD za Balkan Gabrijel Eskobar je rekao da “srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik nije jedini, ali je najaktuelniji problem u BiH”.
Eskobar je takođe ocijenio da Bosna i Hercegovina nema etnički, nego problem sistemske korupcije. On je rekao i da ga više brinu demografske i ekonomske teškoće u BiH od etničkih pitanja.
Naglasio je da ustrojstvo sa tri konstitutivna naroda ostaje temelj američke politike u BiH.
– Politički konsenzus može biti postignut ograničenim reformama, a ne izmjenom strukture Dejtona – rekao je Eskobar, dodajući da SAD sa političkim akterima u BiH trenutno radi na izmjeni izbornog zakona kako bi bila zadovoljena sva tri naroda u BiH.
Naveo je da ne voli da govori o sankcijama jer, kako je rekao, “ne želi da region stekne utisak da su SAD u njoj angažovane prvenstveno sankcijama“.
– Sankcije postoje, ali neće biti usmjerene na Republiku Srpsku i Federaciju ili na njihove građane, nego na korumpirane pojedince – naglasio je Eskobar.
On je i odgovorio hrvatskom predsjedniku Zoranu Milanoviću koji je rekao da Srbija nema iskrenu želju da postane član EU.
Eskobar je u intervjuu za hrvatsku agenciju rekao da Srbija “istorijski, kulturno i sve više ekonomski pripada Evropi” i da većina njenih državljana vjeruje da je njihova budućnost u tom savezu. Milanovića je podsjetio i da je Srbija kao svoj strateški cilj navela članstvo u EU i da je već povezana s tim savezom.
– Mislim da je taj proces već daleko odmakao – rekao je Eskobar.
Prema njegovom mišljenju, Srbija bi trebalo da bude brža u tom procesu, ali je istakao da je manji napredak, djelimično otežan pandemijom, ipak postignut.
– Po pitanju usklađenosti spoljne politike sa EU, Srbija je ove godine bila bolja nego što je bila duže vrijeme – rekao je Eskobar, navodeći evropski mehanizam koji mjeri poklapanja u spoljnopolitičkim odlukama, prema kojem je Srbija dvije trećine uskladila svoju spoljnu politiku sa EU.
Tanjug
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.
1 komentar
U zadnje vrijeme,kad negdje režim ne igra kako NATO želi,optuže ga za korupciju,samo ako bi realno pričali korupcija je duboko ukorjenjena u mnogim zemljama,a što se tiče BiH korupcija je problem na cijeloj njenoj teritoriji,ne samo u RS ili samo da je vezana za Dodika,pa ako je to problem spisak problematičnih bi bio dugačak i u Federaciji,ali to je ista priča kao i oružje za masovno uništenje u Iraku,nije cilj da se spriječi korupcija već da se uklone oni koji se protive politici NATO-a.Eskobar bi u svojoj zemlji imao dovoljno posla kad bi htio da se bori sa korupcijom,ne bi morao dolaziti u BiH da to radi.