Evropska komisija predložila je ažuriranje pravila o putovanjima unutar EU, koja su uvedena kao odgovor na pandemiju i koja se tiču državljana tzv. trećih zemalja, a gdje spadaju i građani Bosne i Hercegovine.
Prijedlog je da svi koji su se u proteklom periodu vakcinisali dvjema dozama protiv koronavirusa (ili jednom ako je vakcina Džonson i Džonson) najkasnije devet mjeseci nakon primanja druge doze prime i treću dozu vakcine tzv. buster da bi mogli imati validnu kovid-potvrdu priznatu u EU.
To će biti preduslov za ulazak u zemlje Evropske unije, a ova odluka trebala bi stupiti na snagu 10. januara 2022. godine.
Novi pristup Evropske komisije biće zasnovan “na osobi”. U prevodu, osoba koja ima važeću EU digitalnu kovid-potvrdu u principu ne bi trebala biti podložna dodatnim ograničenjima, kao što su testovi ili karantin, bez obzira na mjesto polaska u EU. Od osoba bez EU digitalne kovid-potvrde moglo bi se tražiti da se podvrgnu testu prije ili nakon dolaska.
Iz EK je saopšteno da se na ovaj način EU udaljava od pristupa koji je bio zasnovan do sada, a to je fokus na državi. Tako će se krenuti ka pojedinačnim pristupima, što će značiti da će svako ko je vakcinisan vakcinom koju je priznala Evropska agencija za lijekove (EMA) moći putovati kroz EU.
Evropska komisija predložila je da od 10. januara vakcinalne potvrde EU važe devet mjeseci nakon potpune imunizacije.
Izvršna vlast EU takođe je predložila prihvatanje svih vakcina koje je odobrila Svjetska zdravstvena organizacija u svrhe putovanja, što bi omogućilo “nebitna” putovanja u EU za ljude koji su vakcinisani kineskim vakcinama i vakcinama proizvedenim u Indiji.
Klix.ba
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.
1 komentar
Iskreno nemam ni želju da putujem u te karantinske zemlje,što se mene tiče tamo i nema šta pametno da se vidi.Ja bih totalno zabranio turistička putovanja u te diktatorske zemlje,dozvoliti isključivo putovanja vezano za posao i putovanja zaposlenih u EU.A,kao dodanu zaštitnu mjeru bih uveo i smanjenje uvoza robe široke potrošnje iz zemalja EU koja bi bila na snazi do kraja pandemije.