U Zvorniku su danas aktivisti za zaštitu Drine održali uličnu akciju da ukažu na neophodnost zaštite vodotoka ove i drugih rijeka iz kojih se vrši nelegalna eksploatacija šljunka i urušava priobalje, zbog čega nerijetko dolazi do poplava obradivih površina i naseljenih mjesta.
Predstavnik grupe građana “Stop nelegalnim šljunkarama na Drini” iz Zvornika Dušan Aćimović rekao je novinarima da se ovom akcijom nastoji skrenuti pažnja građanima na posljedice nelegalne i nekontrolisane eksploatacije šljunka.
– Nažalost, u prethodnim godinama, tačnije 2010. i 2014. imali smo priliku da se lično uvjerimo do čega dovodi nekontrolisana eksploatacija šljunka i koje su razmjere poplava kada se ovim nezakonitim radnjama urušava obala i priobalno područje Drine – rekao je Aćimović.
On je naglasio da usljed urušavanja priobalnog pojasa dolazi do nekontrolisanog izlivanja rijeka a samim tim i iznošenjem ogromnih količina mulja i smeća koje se raznosi po poljoprivrednom zemljištu, stvarajući time dodatni problem čišćenja poljoprivrednih parcela.
Aćimović smatra da je rješenje da se eksploatacija šljunka dovede u zakonske norme i okvire, kako je definisano zakonom iz ove oblasti.
– Zakonom je definisano da se konscesioni ugovori za legalnu eksploataciju šljunka iz riječnih korita mogu dobiti samo na legalan način, da se ne kopaju poljoprivredne površine čime se formiraju novi vodostaji koji ugrožavaju obalni pojas – rekao je Aćimović.
On smatra da se koncesioni ugovori mogu dobiti samo za eksploataciju šljunka iz riječnih korita kojom se produbljuje korito rijeke i time dobija bolji i brži protok vode, a nikako da se eksploatacijom šljunka urušava obala rijeke pa se kod malo većeg vodostaja otvara put poplavama.
Koordinator u Centru civilnih inicijativa LJubinko Đurić rekao je da je povod ove akcije obilježavanje svjetskog dana voda, s namjerom da se ukaže na značaj zaštite vodotoka rijeke Drine.
Đurić je naglasio da se nelegalna eksploatacija i devastiranje obale Drine na zvorničkom području vrši u Tršiću, Kozluku, Karakaju, Šepku i Čelopeku.
-Dokumentovali smo sve nelegalne radnje u vezi nelegalne eksploatacije šljunka iz Drine i urušavanje njenog priobalnog pojasa i podnijeli prijave nadležnim organima iz ove oblasti – rekao je Đurić.
Srna
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.