Izdvajamo

U Srbiji pala “deterdžent mafija”, pazite šta i gdje kupujete


Iako se proizvođači trude na sve načine zaštititi svoj proizvod stalno izmišljajući i dodajući nove zaštitne znakove, falsifikatori uz pomoć savremene tehnologije za tren naprave gotovo identičnu kopiju.

Niko pouzdano ne zna kakve su posljedice za zdravlje kupaca falsifikovane hrane, higijenskih potrepština i slično. Takva roba najčešće završava na tržnicama ili se pak prodaje na društvenim mrežama ili preko oglasnika.

Falsifikovani proizvodi

Akcija policije u Srbiji krajem prošle sedmice svakako i nas mora zabrinuti te se trebamo zapitati što i gdje kupujemo. Sumnjiva roba po povoljnim cijenama možda će rezultirati trenutnom uštedom, ali nas u finalu može skupo koštati.

Naime, u velikoj akciji policije Srbije uhapšena je 21 osoba. Osumnjičeni su lišeni slobode zbog počinjenja kaznenih djela neovlaštene upotrebe tuđeg poslovnog imena i drugih posebnih oznaka robe ili usluga te udruživanja u svrhu činjenja kaznenih djela, tako što su, duže vrijeme sticali, proizvodili, obradili, uskladištili ili stavili na tržište robu sa lažnim oznakama poznatih marki.

Osumnjičeni se terete za organizovanje proizvodnje, pakiranja, skladištenja te trgovine na veliko i malo falsifikovanih proizvoda kućne hemije najpoznatijih proizvođača Procter & Gamble i Henkel, i to TEGLA (mađarska VILA), Fairy, Ariel Professional, Ariel Professional boja, Head & Shoulders (pet vrsta šampona), Lenor, Persil, Silan, Perwoll, Bref, čiju su prodaju, kako se navodi, dalje organizovali na tržnicama i preko oglasa.

Prilikom pretresa stanova, poslovnih prostorija i skladišta pronađena je velika količina hemijskih baza za pravljenje falsifikovanih hemijskih proizvoda za kućanstvo, za koje postoji sumnja i da su kancerogeni.

Policija je pronašla 900 hiljada evra i 100 hiljada evra u forintama i švajcarskim francima. Zaplijenili su i 13 automobila, dvije kuće, plac i stan u Pančevu, dva pištolja i manju količini marihuane. Za ovo krivično delo predviđena je zatvroska kazna od jedne do osam godina.

Sumnja se da se organizovana kriminalna grupa ovim poslom bavila nekoliko godina.

Potreban oprez

Slučaj iz Srbije svakako ne bismo trebali ignorisati s obzirom na to da internet oglasi u BiH, ali i društvene mreže već godinama obiluju oglasima u kojima se nude različiti higijenski, ali i prehrambeni proizvodi za koje prodavači tvrde da su iz Njemačke.

Prodaja tih proizvoda cvjeta uprkos činjenici da su, na primjer, deterdženti znatno skuplji od onih istog brenda na policama domaćih trgovina. Mišljenja građana su podijeljena pa, dok jedni smatraju kako su cijene tih proizvoda nerealno visoke, drugi tvrde kako za nekoliko maraka više dobiju kvalitetniji proizvod, piše Večernji list. Ima i onih oglasa u kojima se nude renomirane marke proizvoda za koje se ne navodi porijeklo, a cijenom su znatno povoljniji nego u trgovini.

Ne tvrdimo niti možemo tvrditi da su neki od tih proizvoda sumnjivi i upitne kvalitete, ali slučaj iz Srbije svakako poziva na oprez.

Loše opran veš ćemo preživjeti, preživjet ćemo i bačen novac na takve proizvode, međutim, brine uticaj takvih proizvoda na zdravlje.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Svjetski dan osoba s Daun sindromom: Obucimo šarene čarape!

K1

Narodna skupština Srpske kupuje tri nova vozila

K1

Đajić emotivnom objavom obilježio Međunarodni dan osoba sa Daun sindromom

K1

Potresni detalji obdukcije žrtava požara u Kočanima

K1

Dodik: BiH neće moći ništa sprovesti bez odobrenja NS RS

K1

Radnici “Željeznica Srpske” najavili generalni štrajk

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više