Foto: RTRS
Društvo

Godišnjica Desanta na Drvar (FOTO)


U Drvaru je danas, uz brojne posjetioce iz zemlje i regiona, obilježeno 78 godina od neuspjelog Desanta na ovaj grad.

Načelnik opštine Dušica Runić rekla je da je upravo u Drvaru ostvarena pobjeda nad fašizmom.

– Drvar je 25. maja 1944. godine rekao “ne” neprijatelju i tako upisao svoje ime među heroje – rekla je Runićeva.

Ona je istakla da se Drvar sa ponosom prisjeća bogate istorije i odaje počast svim žrtvama koje su život dale za slobodu.

Sponzorisano

Predsjednik SABNOR-a BiH Sead Đulić istakao je da je potrebno njegovati tradiciju Narodnooslobodilačke borbe (NOB), posebno u Drvaru gdje je slomljen fašizam.

U kulturno-zabavnog programu učestvovali su kulturno-umjetnička društva iz Drvara i Glamoča, djeca iz Dječijeg vrtića “Majka hrabrost” i etno-ansambli “Uspomene” i “Carza”.

Brojne delegacije položile su vijence kod Spomenika žrtvama fašističkog terora.

Vijence su položile delegacije opština Drvar i Istočni Drvar i Drinić-Petrovac, kao i organizacije koje njeguju tradicije Narodnooslobodilačke borbe iz Bugojna, Ilijaša, Cazina, Banjaluke, Beograda, Tuzle, Srebrenika, delegacije sarajevskog i tuzlanskog kantona, boračka organizacija Drvar-Istočni Drvar te opštinskih odbora SNSD-a, Socijalističke partije, SNP-a i DNS-a.

Obilježavanju su prisustvovali i načelnici opština Glamoč Nebojša Radivojša, Bosansko Grahovo Uroš Đuran, Istočni Drvar Milka Ivanković, Drinić Drago Kovačević i delegati iz reda Srba u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH Goran Broćeta i Aleksandar Štrbac, te konzul Srbije u Drvaru Jugoslav Đorđević.

Desant na Drvar bio je operativni dio velike taktičke zamisli njemačke komande s ciljem da se uništi Vrhovni štab Narodnooslobodilačke vojske, sa Јosipom Brozom Titom na čelu.

Foto: RTRS

Tokom desanta Nijemci su posljednji put bezuspješno pokušali da operacijom “Konjićev skok” unište rukovodstvo NOB-a.

Foto: RTRS

Centar oslobođene teritorije bio je Drvar sa okolinom, koji je u toku rata bio slobodan oko 1.000 dana, više nego bilo koji drugi grad u okupiranoj Evropi.

Zbog herojstva tokom desanta, grad je 1974. godine odlikovan Ordenom narodnog heroja.

RTRS/Srna

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Njegovo veličanstvo: Očaravajući kanjon rijeke Tare (FOTO)

K1

Vrijeme sutra: Sunčano jutro, popodne mogući lokalni pljuskovi

K1

Darko Mladić: Čekamo odluku suda

K1

Da li uvođenje uniformi u škole briše razlike među djecom?

K2

“Zaboravili” pola kilometra puta: Pravna akrobatika na projektu trebinjske obilaznice

K1

Budimir: BiH zemlja visokog rizika od terorizma

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više