Iako su u Italiji od 1. maja ukinute zelene propusnice i nošenje maski u mnogim mjestima na zatvorenom, Italijanima je teško da se oproste od maski.
Nose se ih i dalje u supemerkatima, prodavnicama i na mnogim mjestima kao da je i dalje obaveza nošenja na snazi. Nije rijetko vidjeti ih i na ulicama sa maskama, čak i u automobilima ili na otvorenom, iako oko njih nema nikoga. U zatvorenom ih nose skoro svi.
Ne tako rijetko, dešava se da vas oni koji nose maske, gledaju sa poprijeko, jer ih ne nosite ili se udaljavaju od vas.
Najmlađi
U Italiji, naime, veliki broj djece nosi masku koja im služi kao neka vrsta cucle ili plišane igračke, pomaže da zaspu i bez koje odbijaju da legnu ili izađu napolje.
Odrasli se, između ostalog, smatraju društveno odgovornim, te nastavljaju i dalje da nose maske, sa djecom je slučaj različit. Kako piše dnevni list Republika mnoga djeca su izjavila: “Volim da nosim masku, jer me tako niko ne vidi”.
Stručnjaci su zabrinuti, jer djeca nisu u stanju da prepoznaju izraze lica ljudi oko sebe i njihova navika nošenja maski nema nikakve veze sa strahom od zaraze.
U istraživanju, Republika prenosi iskustvo mame djevojčice od sedam godina koja je izjavila da joj je ćerka rekla da voli da nosi masku, jer je tako niko ne vidi.
– Kada je pandemija eksplodirala, objasnili smo našoj kćerki zašto je važno da je nosi, sada se osjećam prinuđenom da je tjeram da je skine, jer ona to ne želi – kaže jedna majka petogodišnje djevojčice.
Slično je i iskustvo jednog oca koji je ispričao da njegov sin ide u školu sa dvije maske: hirurškom i FFP2, što čini i kada ide u park.
– Postao je zavisnik. Prije neki dan je urlao na mene da neće da izađe iz kuće ako mu ne stavimo masku. Pokušavamo na sve načine da mu pomognemo – pojašnjava otac.
Direktorka škole Viskonti Pjera Guljelmi je izjavila za Republiku da ima “mnogo đaka koji su potpuno zavisni od maske i sa njom idu da spavaju, te da se roditelji obraćaju psihijatrima ne bi li im pomogli”.
Psihološka zavisnost
Prema istraživanjima, najmanje je jedno od desetoro djece razvilo psihološku zavisnost od maski.
– Za djecu je maska simbol sigurnosti, života, budućnosti tako da su je bukvalni zamijenili sa onim što je nekada bila cucla- izjavio je regionalni referent Svjetske zdravstvene organizacije Emanuele Karopo.
Prema njegovim riječima, psihološka šteta je ogromna, u ove dvije godine se proširila hipohondrija i asocijalnost, čak i među djecom.
– Ukoliko uzmemo u obzir da se do desete godine života djeteta razvija neverbalna komunikacija i to putem izraza lica, sada razumijemo koliko je teško najmlađima da razumiju emocije i izraze koji ih prate – rekao je Karopo.
Docent psihopatologije Renata Tambeli na Univerzitetu Sapijenca rekla je da je SZO još 2020. godine govorila o mogućoj šteti psihološke prirode ukoliko djeca dugo budu morala da nose masku.
– Radi se o aspektu koji politika nije uzela u obzir, a sada plaćamo posljedice – rekla je Tambeli.
Kao da mjere nisu ukinute
U Italije je u od 1. maja je stupio na snagu dekret, koji kaže “adio” zelenim propusnicama, dok će maske biti obavezne samo u prevozu, vozovima, avionima, trajektima, brodovima, bioskopima, školama, zatvorenim koncertnim dvoranama, sportskim centrima, pozorištima i bolnicama.
Na tim mjestima je potrebno nositi masku FFP2. U svim ostalim zatvorenim mjestima neće više morati da se nose.
Maske više ne moraju da se nose u tržnim centrima, supermarketima, kafićima i restoranima, kao ni u bankama, poštama, muzejima i kod frizera.
Većina Italijana, međutim, maske i dalje nosi, a mnogi od vas traže da ih stavite npr. kod frizera (iako više nije obavezno) pravdajući se pretjeranom blizinom i “bolje ostati oprezan”.
RTS
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.