Vojnici su, uz narod iz kojeg su potekli, izvojevali slobodu koja je skupo plaćena i Vojska Republike Srpske (VRS) nikad ne smije biti zaboravljena.
Poručeno je to iz banjalučke kasarne Kozara gdje je održana centralna manifestacija povodom obilježavanja 30 godina od formiranja VRS i 17 godina postojanja Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka u Oružanim snagama BiH.
Predsjednica Srpske Željka Cvijanović je naglasila da je vojska odbranila pravo naroda da živi u slobodi.
Cvijanović je naglasila da Vojska Republike Srpske nije otišla u istoriju, ona živi i živjeće sve dok se okupljamo i sjećamo naših heroja, neustrašivih boraca, dok pamtimo “Koridor života”, bitku za bebe, Mitrovdanske ofanzive i druge veličanstvene podvige i operacije.

Od samog nastanka, naglasila je Cvijanović, Vojska Republike Srpske bila je narodna vojska, sastavljena od običnih ljudi koji su branili svoje porodice, svoje kuće, sela i gradove.
– Srpski narod ne može biti agresor na svojim ognjištima. Branio je svoja sela i komšije – istakla je Cvijanovićeva i dodala da niko nema pravo da vrijeđa Vojsku Srpske.
Poručila je da niko nema pravo da dovodi u pitanje teritoriju, nadležnosti, imovinu i integritet Republike Srpske, za koju je život dalo više od 23 hiljade boraca Vojske Republike Srpske.
– Zbog toga im dugujemo vječnu zahvalnost i vječan pomen. Zahvalnost i poštovanje dugujemo i onima koji su na linijama fronta ostavili svoje zdravlje i dijelove svoga tijela – rekla je predsjednica Republike.
Ona je navela da njenu slavnu tradiciju danas sa ponosom baštini Treći pješadijski (Republika Srpska) puk.- Dvoglavi orao na vašim uniformama i obilježjima svjedoči o kontinuitetu Vojske Republike Srpske, koja i danas živi u srcima njenih hrabrih boraca, kao i u srcima svih nas – rekla je predsjednica Srpske.
Naglasila je da je 12. maj jedan od najznačajnijih datuma u novijoj istoriji srpskog naroda.
Da nije bilo 12. maja 1992, istakla je Cvijanović, ne bi bilo ni 21. novembra 1995, dana kada je Republika Srpska u Dejtonu međunarodno verifikovana kao ravnopravan entitet, dok bi 9. januar ostao istorijska uspomena, a ne veličanstveni praznik koji građani s ljubavlju proslavljaju širom Republike Srpske.
– U 30 godina dugoj istoriji Republike Srpske imamo mnogo velikih i važnih datuma i svaki od njih danas obilježavamo u miru i slobodi zaslugom najboljih sinova Republike Srpske, koji su se okupili prije tačno 30 godina. Svim borcima Vojske Republike Srpske, pripadnicima Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, kao i građanima čestitam Dan Vojske Republike Srpske, uz želju da zajedno čuvamo tradiciju naše slavne vojske, kao i Republiku Srpsku koju je ona odbranila. Živjela Republika Srpska! – poručila je predsjednica Republike Srpske.
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik istakao je na svečanosti da je Vojsku Republike Srpske stvorio srpski narod i da je zato narodna i odbrambena. Srpski narod je, kaže, stvorio vojsku koja je branila teritoriju koja je kasnije verifikovana u Dejtonu.
– Zato ne smijemo zaboraviti sve koji su živote utkali u stvaranje Republike Srpske – rekao je Dodik, navodeći da je uz 9. januar i 12. maj najznačajniji datum u istoriji Republike Srpske i da je povezan sa slobodom.

Naglasio da je ratni put Vojske Republike Srpske, odnosno svih njenih vojnika, podoficira i oficira bio častan i dodao da treba osuditi i one koji su ratovali mimo pravila.
– Vojska Republike Srpske nesumnjivo je u temeljima Republike Srpske, rezultat njenog djelovanja jeste odbrana života, vjekovnih ognjišta i materijalnih sredstava – naveo je Dodik.
Istakao je da je ponosan što je bio među poslanicima koji su 1992.godine donijeli odluku o formiranju Vojske Republike Srpske.
– Žao mi je što su 2005. donijeli odluku o ukidanju vojske. – poručio je Dodik i dodao da je Treći puk najbolje što su mogli da proizvedu u tranziciji vojske.
Obaveza sadašnjih pripadnika Puka je, kako je rekao, da očuvaju mir, piše Glas Srpske.
Komandant Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka Milorad Krajšumović je poručio da se s ponosom sjećaju 12.maja 1992.godine kada je formirala vojska.
– VRS je nastala iz naroda, rasla polako i vremenom postala respektabilna sila za odbranu naroda – istakao je Krajšumović.
On je napomenuo da je sloboda skupo plaćena i da zato mir mora biti sačuvan.
Krajšumović ja napomenuo da Treći pješadijski (Republika Srpska) puk Oružanih snaga doprinosi očuvanju mira, ali i pomaže narodu u kriznim situacijama.
Zamjenik ministra odbrane BiH Mirko Okolić je naglasio da se mora čuvati i baštiniti tradicija vojske koja je odbranila svo stanovništvo na teritoriji Srpske.
– Republika Srpska poručuje danas svima koji bi rat, a ne dogovor, da takve igrarije nose u svoje dvorište. Nadam se da je VRS poslednja koja smo stvarali da brani narod. Srpska je za mir – podvukao je Okolić.

Istakao je da ne smije biti zaboravljeno više od 23.000 poginulih boraca koji su živote dali za stvaranje Republike Srpske i da se zato mora njegovati sjećanje na Vojsku Republike Srpske.
– Sudbonosna je odluka bila o stvaranju Republike Srpske, ali i Vojske Republike Srpske. Njeni pripadnici svakodnevno su hrabro ulazili u odlučne bitke i časno djelovali u Odbrambeno-otadžbinskom ratu – rekao je Okolić.
On je ocijenio da je stvaranje Republike Srpske i Vojske Republike Srpske bilo nužno u procesu raspada bivše Jugoslavije.
– Vojska Republike Srpske uspjela je da odbrani narod, vjekovna ognjišta i sačuva Srpsku. Sada u miru moramo njegovati naše tekovine, ali i biti posvećeni stabilnosti na ovim prostorima – naglasio je Okolić.
On je rekao da stabilnosti u BiH doprinosi i Treći pješadijski (Republika Srpska) puk Oružanih snaga BiH.
Centralnoj svečanosti prisustvovali su i najviši predstavnici javnog i vjerskog života, organizacija i udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, te ostale zvanice i gosti.
U Centralnoj spomen-sobi prije centralne manifestacije služen je parastos za više od 23.000 boraca koji su živote dali za stvaranje Republike Srpske.
Parastosu, koji je služilo sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve, prisustvovali su pored zvaničnika Srpske, ministri u Vladi Srpske i delegacija Narodne skupštine.
Pomenu su prisustvovali i zamjenik Okolić, pripadnici Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH, prestavnici Boračke organizacije Republike Srpske, nevladinih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, nekadašnji pripadnici Vojske Republike Srpske i porodice poginulih boraca.
Nakon pomena položeni su vijenci vijenci za više od 23.000 boraca.
Skupština srpskog naroda u BiH na zasjedanju u Banjaluci 12. maja 1992. godine donijela je odluku o formiranju Vojske Republike Srpske. Postojala je od 12. maja 1992. do 1. januara 2006, nakon čega je ušla u sastav Oružanih snaga BiH.
Glas Srpske
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.