Na području Lazareva-Budžaka se do prije godinu dana, kako tvrde mještani, osjetio nesnosan smrad jednom u dva mjeseca, u blizini livnice firme “Jelšingrad – Livar”. Ove godine to se promijenilo, ali nagore.
Posljednjih mjeseci taj nesnosan smrad počeo je da se osjeti skoro svaki dan u sedmici, u toku noćnih časova. Mještani su samoinicijativno izmjerili koncentraciju štetnih čestica koje su, kažu, bile 30 puta veće od propisanih.
– Pošto nismo znali koliko je opasan taj smrad, kupili smo uređaj koji je izmjerio i dao nam je katastrofalne rezultate. Došli smo do podataka da je nivo kancerogenih VOC čestica 30 puta veći od dozvoljenog, što ovo svrstava u trenutno daleko najveći ekološki životni problem u cijeloj državi, a vjerovatno i u Evropi – kaže za portal banjaluka.com Aljoša Dimitrijević koji je vršio mjerenja.
Spaljuje se kancerogeni otpad?
Mještani tvrde sa velikom dozom sigurnosti da se nešto štetno spaljuje u “Jelšingrad Livnici”.
– Dobili smo nekoliko informacija da se spaljuje kancerogeni otpad koji se uvozi iz EU i ovdje se spaljuje i ubija 10. 000 stanovnika Lazareva svaki dan. Mi se kao bunimo kada se pale gume i tada je doza pm 2.5 čestica do tri puta veća od dozvoljene, ovdje je nivo kancerogenih čestica VOC veći 30 puta – navodi grupa građana Lazarevo, koji su prikupili više od 400 potpisa za peticiju.
Iz Inspekcije niko ne izlazi na teren. Kažu da Ekološka inspekcija Republike Srpske ne izlazi na teren, te sumnjaju da je slovenački vlasnik Livnice Jelšingrad kupio ekološke inspektore.
– Otvoreno sumnjamo da je slovenački vlasnik Livnice Jelšingrad za par stotina evra kupio ekološke inspektore i da su oni za par stotina evra odlučili da dozvole da se ubije 10.000 stanovnika Banjaluke – zaključuju mještani.
“Jelšingrad” radi po zakonu. Iz preduzeća “Јelšingrad–Livar”, Livnica čelika, ranije su se oglasili i demantovali navode mještana, navodeći da se u njihovim postrojenjima spaljuje samo gvožđe i da sve rade u skladu sa zakonom i ekološkom dozvolom.
Inspektori čekaju novi poziv građana
Iz Republičke urbanističko građevinske i ekološke inspekcije rekli su da su 21. juna ove godine zaprimili zahtjev grupe građana iz ulice Knjaza Miloša za vršenje inspekcijske kontrole.
– Inspektor je stupio u kontakt sa jednim od stanara ulice, te je tom prilikom dogovoreno da građani obavijeste čim se ponovo pojavi neprijatan miris, te da će inspektori u bilo koje doba dana ili noći izaći na lice mjesta i pokušati identifikovati izvor neprijatnog mirisa te preduzeti sve neophodne mjere iz svoje nadležnosti. Takođe je predloženo da grupa stanara koji se žale na neprijatne mirise oforme svoj tim od tri člana i da zajedno sa inspektorima obiđu sve pogone livnice Jelšingrad-Livar, što su isti i prihavatili – rekli su za portal banjaluka.com iz Inspektorata RS.
Ranija mjerenja utvrdila da je sve “u dozvoljenim granicama”. Inspekcija je 25.10, 30.10. i 08.11.2021. godine, kako ističu, vršila kontrolu kod preduzeća “Jelšingrad Livar” Livnica čelika a.d. Banjaluka, gdje su emisije zagađujućih materija bile u dozvoljenim granicama.
– Navedenom preduzeću od strane ove inspekcije naređeno je da putem ovlaštenog pravnog lica izvrši vanredno mjerenje i analizu emisije svih zagađujućih materija u vazduhu kao i ispitivanje kvaliteta vazduha (isparljiva organska jedinjenja) u životnoj sredini sa ciljem utvrđivanja kvaliteta vazduha na lokaciji livnice čelika – ističu iz inspekcije.
Nakon mjerenja koja su tada vršena zaključeno je da su emisije zagađujućih materija izmjerene na mjernim mjestima bile u dozvoljenim granicama emisije, kazali su iz Inspektorata.
Na kraju ističu da prilikom boravka inspektora u toku tri dana trajanja kontrole od strane inspektora nisu konstatovani neprijatni mirisi u krugu subjekta kontrole, te da inspekcija nije imala potrebe za daljim preduzimanjem mjera.
Banjaluka.com
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.