Kada primjetimo da je mleku u frižideru istekao rok trajanja, momentalno ga bacamo u kantu za smeće. Međutim, to treba posljednje da uradite ako imate biljke u stanu ili dvorištu!
Mlijeko zapravo obiluje aminokiselinama, enzimima, proteinima, što podstiče rast korisnih mikroba u bašti. Pored toga, sadrži i kalcijum, vitamin B, ali i druge korisne proteine koje su potrebne biljkama. Zato ga možete koristiti kao prirodno i organsko đubrivo.
Međutim, pored toga možete ga koristiti i kao pesticid. Zapravo, mlijeko pomaže u borbi protiv virusa koji napadaju listove, lisnih vaši, gljivičnih oboljenja i slično.
Mlijeko sadrži elemente koji utiču na izgradnju ćelijskih zidova biljaka – na taj način omogućava se lakša apsorpcija hranljivih materija i uravnoteženje pH vrednosti zemljišta. Kalcijum u mleku može pomoći biljkama da brže rastu i štititi ih od truljenja.
Ako ste se pitali kojim vrstama biljaka najviše prija prihrana iz mlijeka, to su engleski bršljan, begonija i afrička ljubičica. Dobar je izbor za zaštitu povrća, poput tikvica i paradajza, posebno ako ga gajite u bašti.
Čak i kada je pokvareno, mlijeko zadržava skoro sva korisna svojstva. Osim kravljeg, možete koristiti i sojino i bademovo mleko. Izbjegavajte punomasna mleka, aromatizovana ili sa dodatkom šećera.
Budite oprezni: ne preterujte sa količinama mleka! Previše mlijeka može imati kontraefekte. Najpreporučljivije je mlijeko rastvoriti sa vodom, pri čemu razmjera tečnosti treba biti 50:50. Ubacite rastvor u bočicu sa raspršivačem, pa poprskajte listovi i zemljište. Ako nakon pola sata ostanu tragovi mleka na listovima, prebrišite ih krpom.
Magazin novosti
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.