Foto: Miloš Dragičević
Banjaluka

Banjaluka: Aktivnosti na Vrbasu sve češće privlače turiste


Brojne aktivnosti i novi sadržaji na rijeci Vrbas u Banjaluci, od raftinga za ljubitelje ekstremnih sportova, pa do izgradnje novog dajak pristaništa, prepoznati su kao veliki potencijal razvoja turizma u gradu, a koji svake sezone privuče brojne turiste.

Kako kaže samostalni stručni saradnik TOBL Mladen Šukalo za “Nezavisne”, Banjaluka iskorištava sve prednosti ove rijeke, s tim da se one mogu još više iskoristiti.

– Najznačajniji sadržaji koje grad trenutno nudi su rafting na Vrbasu, za kupače to su uređene plaže, a za turiste je naročito zanimljivo novoizgrađeno dajak pristanište – kaže Šukalo.

Foto: Miloš Dragičević

Kako dodaje, za ljubitelje ekstremnih sportova ljeti izvor avanture su brojne aktivnosti na divljim vodama, kao što je vožnja raftinga, kajaka, dajak čamca, a u ponudi ima i slobodno penjanje.

– Vrbas se već ostvario kao atraktivna destinacija za sportove na divljim vodama, s obzirom na to da je bio domaćin brojnih evropskih i svjetskih događaja – kaže Šukalo.

Prema njegovim riječima, veliki odskok u turizmu se osjetio izgradnjom dajak pristaništa, a želja im je da prateći taj primjer izgrade javno pristanište kod tvrđave Kastel.

– Pristanište na ovoj lokaciji bi povezalo brojne druge aktivnosti. Omogućilo bi turistima iskustvo razledanja grada dajak čamcem, što bismo onda uvezali s pješačenjem do spomenika na Banj brdu, te s posjetom plaži Vrućica, koja je blisko vezana za Vrbas i njene obale, kaže Šukalo.

Foto: Dajak klub Banjaluka/Facebook

Prema njegovim riječima, da bi Vrbas ostao čist, naročito u urbanom dijelu, akcenat treba staviti na izgradnji kolektora za prečišćavanje otpadnih voda.

– Zaštita rijeke Vrbas presudna je kada je u pitanju dalje unapređenje razvoja turizma – kaže Šukalo.

Ovde naročito ističe zaštitu kanjona Tijesno radi unapređenja njegovog turističkog potencijala.

– Svi smo odgovorni za zaštitu naših rijeka, svaki građanin pojedinačno treba da razvije svijet, prvenstveno zbog zdravlja, pa onda i turizma – ističe Šukalo.

Kako je kazala Maja Manojlović, rukovodilac Studijskog programa Ekologija i zaštita životne sredine na PMF-u Univerziteta u Banjaluci, sve dosad sprovedene aktivnosti su pozitivno uticale kako na turizam, tako i na zaštitu životne sredine.

– Sportsko-rekreativni sadržaj, kao što je rafting, značajno je unaprijedio turizam, a ne smije se zanemariti ogroman značaj akcija čišćenja rijeka – kazala je Manojlovićeva za “Nezavisne”.

Kako ističe, problemi nastaju zbog nedovoljne međuentitetske saradnje sa aspekta zaštite životne sredine.

– Neophodna nam je bolja saradnja radi očuvanja naših rijeka. Problemi se trenutno rješavaju na nivoima Bosne i Hercegovine jer smo entitetski zavisni, ali rijeka ne poznaje ove granice – ističe Manojlovićeva.

Nezavisne

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Javna kuhinja za bebe u BiH je poraz društva

K1

Razgovor Putina i Trampa: Svijet je postao mnogo sigurnije mjesto

K1

Sahrana žrtava požara u diskoteci 20. marta

K1

Hasanović umjesto Ćuluma na čelu SIPA-e?

K1

Đokovićevo udruženje tuži teniski “kartel”

K1

Ćulum: Podnio sam ostavku

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više