Spor između preduzeća “DEPOT”, koja upravlja regionalnom deponijopm u Ramićima, i “Čistoće”, koja je na sebe upisala zemljište i nekretnine, iz dana u dan komplikuje situaciju “na terenu”.
Nakon što je “Čistoća” nedavno pozvala upravu “DEPOT-a” da ih bez odlaganja uvede u posjed nekretnina, koje prema dosadašnjim sudskim presudama pripadaju njima, uprava “DEPOT-a” im je poslala obavijest o otkazu ugovora o odlaganju otpada, saznaje Capital.ba iz Gradske uprave Banjaluka.
U toj obavijesti se “DEPOT” poziva na član 6. koji mu to daje za pravo, ostvljajući “Čistoći” rok od mjesec dana da se snađe za novo odlagalište.
O svemu je obaviješten i Grad.
– Obraćamo vam se dopisom vezano za činjenicu da Grad ima zaključen ugovor sa privrednim društvom ’Čistoća’ o prikupljanju komunalnog i ostalog neopasnog otpada, jer smo 12.8.2022. ovom društvu uputili obavijest o otkazu ugovora zaključenog 24.12.2021. godine. Nakon isteka otkaznog roka prestaje naša obaveza da odlažemo otpad iz grada Banjaluka na deponiji u Ramićima – stoji u dopisu uprave “DEPOT-a” upućenom gradonačelniku Drašku Stanivukoviću.
Imenovali direktora “DEP-OT”-a, pa ga smijenili nakon šest sati?
Iako se u dopisu ne navodi zvaničan razlog za raskid ugovora, više je nego jasno da se uprava na ovaj način pokušava suprostaviti “Čistoći” kojoj prema rješenju Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove pripada 280 dunuma zemlje na kojoj se nalazi deponija.
To rješenje “DEPOT” pokušava osporiti preko Vrhovnog suda, ali njihova žalba ne odlaže izvršenje, koje u “Čistoći” sa nestrpljenjem čekaju.
U slučaju da kamioni “Čistoće” nakon 15. septembra ne budu mogli istresati smeće na deponiju u Ramićima, moraće da pronađu novu.
U suprotnom će grad Banjaluka morati da pronađe novo preduzeće koje će odvoziti otpad u Ramiće.
To je sve pod pretpostavkom da “Čistoća” do tada ne istjera na ulicu upravu “DEPOT-a”.
Podsjećamo, uprava ovog preduzeća je 4. avgusta uputila “Depotu” zahtjev da ih bez odlaganja uvede u posjed zemlje. U suprotnom, poručili su tada oni, svoja prava će tražiti preko suda.
Niko od aktera ove priče danas nije bio dostupan za komentar. Podsjećamo, grad je nedavno stao na stranu “DEPOT-a”” i poručio kako neće dozvoliti “Čistoći” da uđe na zemljište sve dok se ne iskoriste svi pravni ljekovi.
Inače, spor oko zemljišta traje nekoliko godina. RUGIP je u novembru 2020. utvrdio kako “Čistoća”, koja je sa njom upravljala do 2004. godine ima pravo svojine.
Grad Banjaluka, DEPOT i Pravobranilaštvo su to osporavali, sve do presude Okružnog suda u Banjaluci donesene početkom ovog mjeseca gdje su njihove tužbe odbijene kao neosnovane.
Nije isključeno ni da Grad Banjaluka dobije tužbu od “DEPOT-a” jer mu je prodala zemlju koja sada pripada “Čistoći”.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.