Da je ljeto promjenjivo godišnje doba te da nakon privremenih zahlađenja građani Banjaluke mogu očekivati visoke ljetne temperature potvrdili su iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Topli dani i visoke temperature često nepovoljno utiču na zdravlje i kod potpuno zdravih osoba. Iz banjalučkog Doma zdravlja kazali su za “Glas Srpske” da oprez nije na odmet i tokom oblačnih ljetnih dana.
– Dolaskom ljetnih vrućina, od juna do avgusta, pacijenti se počinju javljati u Dom zdravlja zbog ovog problema – rekli su iz Doma zdravlja.
Iz ove ustanove su pojasnili da je sunčanica termoregulacioni poremećaj koji nastaje nakon intenzivnog izlaganja glave i potiljka sunčevim zrakama.
– Sunčanica se svrstava u stanje povišene tjelesne temperature izazvane visokom spoljnom temperaturom. Sunčanici su najpodložnije osobe svijetle puti, osobe bez kose te djeca i starije osobe koje se slabije prilagođavaju naglim promjenama temperature – pojasnili su iz Doma zdravlja.
Prema njihovim riječima, simptomi sunčanice nisu bezazleni.
– Najčešći simptomi sunčanice su suva koža uz značajno povišenu tjelesnu temperaturu, glavobolja, mučnina, vrtoglavica, suva usta, ubrzan puls, plitko i ubrzano disanje, nemir i nesvjestica – kazali su iz ove ustanove.
Pojasnili su da je, pored sunčanice toplotni udar dodatna opasnost tokom vrelih ljetnih temperatura.
– Razlika je u tome što toplotni udar ne mora nastati kao posljedica direktnog izlaganja suncu. Obično se javlja kada je povećana vlažnost vazduha u vrijeme ljetnih sparina, jer je u takvim uslovima otežano znojenje i prirodno hlađenje organizma – pojasnili su u Domu zdravlja.
Naglasili su da je preventivna zaštita ključna za sprečavanje pojave sunčanice.
– Preporučljivo je obilno konzumiranje tečnosti, kao i izbjegavanje izlaganja suncu od deset do 17 časova. Početkom ljeta preporučljivo je postepeno izlaganje sunčevim zrakama – naglasili su u ovoj zdravstvenoj ustanovi.
Iz Doma zdravlja su dodali da je neophodno koristiti kozmetiku sa zaštitnim faktorom najmanje pola sata prije izlaganja suncu, ali i za vrijeme oblačnih ljetnih dana. Banjalučanka Ana R. kazala je da joj ljetne vrućine svake godine zadaju brigu zbog mališana.
– Djeca su živahna i žele da se igraju bez obzira na visoke temperature. Trudim se da izbjegavamo izlaganje suncu tokom najvećih vrućina i da koristimo kreme sa zaštitnim faktorom – pojasnila je ova Banjalučanka.
Prva pomoć
Osobu za koju se smatra da ima sunčanicu treba smjestiti u hlad u poluležeći položaj i pomoći joj da se rashladi skidanjem odjeće i laganim polijevanjem vodom, pojasnili su iz Doma zdravlja.
– U slučaju nesvjestice osobu treba poleći na bok. Nakon pružanja prve pomoći neophodno je zatražiti pomoć doktora – dodali su u Domu zdravlja.
Glas Srpske
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.