Projekti koje Velika Britanija finansira u Zimbabveu i u Demokratskoj Republici Kongo ohrabruju stanovništvo ovih afričkih zemalja da u svoju ishranu uvedu više buba bogatih hranljivim materijama.
Kako je objavio “Gardijan”, agencije iz Britanije trenutno troše čak 57.000 dolara u Kongu i 346.000 dolara u Zimbabveu za projekat uvođenja buba u ishranu lokalnog stanovništva.
U Kongu je trenutno u toku istraživanje o prednostima jedenja afričkih gusjenica, migratornih skakavaca i crnih muva.
Istraživanje je pokazalo da u regionu postoji oko 23 vrste insekata, uključujući termite i cvrčke, koji se već konzumiraju u regionu Južnog Kivua, jednoj od 26 provincija Demokratske Republike Kongo.
Katolička agencija za prekomorski razvoj, dobrotvorna organizacija sa sjedištem u Velikoj Britaniji, savjetuje stanovnike Konga da počnu da uzgajaju bube, u nastojanju da okončaju probleme gladi u tom regionu.
Kaša sa gusjenicama za školarce
U Zimbabveu, druga agencija traži načine da u škole uvede obroke koji se sastoje od kaše i mopanih crva.
“Gardijan” napominje da se ove ljigave zelene gusjenice, koje se pretvaraju u carske moljce, već beru za ishranu tokom kišnih sezona.
Projekat ima za cilj da razvije obroke od kaše i buba za prehranu siromašne djece u gradu Gvanda i prijestonici Zimbabvea Harareu. Iz agencije kažu da će ovo jelo biti kombinacija lokalno uzgajanih mopanih crva sa žitaricama i voćem, nudeći sve ključne vitamine i minerale kao što su fosfor, kalijum, gvožđe, bakar, cink, mangan, natrijum, kao i vitamini B1 i B2.
Doktor Alberto Fiore, profesor hemije koji vodi projekat u Zimbabveu, rekao je za “Gardijan” da je uvođenje obroka zasnovanog na bubama samo prva faza projekta. Kako je naveo, biće sprovedena i nasumična ispitivanja kako bi se vidjelo da li ovi obroci utiču na uspjeh djece u školi i doprinose njihovom zdravlju.
Oba projekta finansiraju se kroz britanske agencije za istraživanje i inovacije (UKRI).
Portparol agencije je rekao za “Gardijan” da se organizacija nada da će finansiranje ovakvih projekata “koristiti građanima širom svijeta, bez obzira na njihov ekonomski status” i istakao ekološke prednosti ishrane na bazi insekata.
Novosti.rs
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.