Jedan od posljednjih klasika, velikan srpskog slikarstva, akademski slikar Vladan Subotić preminuo je u svojoj 85. godini, saopšteno je iz Udruženja likovnik umetnika Srbije (ULUS).
Subotić je svrstan u kulturno-istorijsku baštinu Jugoslavije, a usavršavao u Parizu kod profesora Mišela Sanžijea, Pikasovog učenika.
Rođen je u Beogradu. Diplomirao je na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu 1967. godine, a od 1969. godine je član.
Kao jedini sa prostora bivše jugoslavije otišao je na specijalizaciju u Pariz 1973. godine, kao stipendista Vlade Francuske, gdje se na Akademiji lijepih umjetnosti usavršavao se kod čuvenog profesora Sanžijea.
Jedini je Srbin koji je izlagao u jednoj od najprestižnijih evropskih galerija Papinoj galeriji u Rimu. Dobitnik je brojnih domaćih i inostrnih priznanja za svoj rad.
Početkom osamdesetih godina prošlog vijeka umjetničko stvaralaštvo Subotića svrstano je u kulturno-istorijsku baštinu Jugoslavije.
Tvorac je novog pravca u slikarstvu – poetikoarsizma, koji naglašava poetski sadržaj slika i njihovo univerzalno značenje, odnosno predstavlja sintezu poetskih osjećanja u literaturi, arhitekturi, koja su prenijeta na platno sa svim elementima slikarskog izraza.
Tokom bombardovanja 1999. godine Subotić je učestvovao u brojnim humanitarnim akcijama za prikupljanje pomoći razorenoj zemlji, čime je napravio humanitarni i kulturni most između Italije i Srbije.
Subotićeve slike svojevremeno su krasile dom bivšeg francuskog predsjednika Fransoa Miterana, kao i drugih poznatih ličnosti širom Evrope – predsjednika UEF-a Mišela Platinija, holandske fudbalske legende Johana Krojfa, itlijanskih glumica Klaudije Kardinale i Đine Lolobriđide, te monogi poznatih ličnosti.
O umjetničkom stvaralaštvu Vladana Subotića snimljeno je više stotina domaćih i inostranih TV emisija i nekoliko TV filmova, napisano je više stotina novinskih tekstova u zemlji i inostranstvu.
Iz dva braka, ima četiri sina – Olivera, Filipa, Stefana i Emanuela.
Srna
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.