Foto: Agencije
Kultura

Peter Handke – osporavani prijatelj Srba koji je “uzeo” Nobela


Austrijski književni nobelovac Peter Handke rođen je 6. decembra 1942. godine.

Sedamdesetih i osamdesetih godina 20. vijeka slavu mu donose romani “Ljevoruka žena” i “Kratka pisma za duga rastajanja”.

Handke je napisao više od 70 proznih radova i dvadesetak pozorišnih djela, a oprobao se i kao liričar, esejista, scenarista, prevodilac i režiser.

U teatrima širom svijeta već decenijama se igraju predstave prema njegovim tekstovima, a to su “Kaspar”, “Psovanje publike” i “Putovanje u sonornu zemlju”.

Peter Handke ima novi roman – “Moj dan u drugoj zemlji: Priča o demonima”

Roman “Golmanov strah od penala”, koji je ušao u školsku lektiru, ekranizovao je Vim Venders, a Handke je napisao scenario i za čuveno ostvarenje ovog režisera “Nebo nad Berlinom”.

Peter Handke živio je u Gracu, Diseldorfu i Berlinu, a kasnije u Parizu, Kronenbergu i SAD, te francuskom Šavilu.

Handke je odavno vezan prijateljstvom sa Srbima. Tako je 1996. godine putovao u BiH i napisao žestoko osporavani esej “Pravda za Srbiju” u kojem se zalagao za diferencirani pristup zapadnih zemalja i protiv svaljivanja krivice samo na srpsku stranu.

Nakon toga, Handke je “preko noći” prognan iz globalne intelektualne zajednice u ekskomunikaciju, u kojoj se nalazi do danas. Poslije prvog eseja uslijedila su dalja djela o toj temi.

U prvim danima aprila 1999. godine, na početku bombardovanja SR ?ugoslavije, Handke je otputovao u Srbiju, u znak protesta vratio Bihnerovu nagradu i iščlanio se iz Katoličke crkve.

Handke: Došao sam u Srpsku uprkos “jakim vjetrovima” koji su bili protiv toga

Od njemačkog ministra Rudolfa Šarpinga, Handke je zahtijevao da mu vrati sve njegove knjige.

Handkeovi eseji o Srbiji su među najtemeljnijim i najsadržajnijim kritikama medija pisanim posljednjih godina. Srbija je za njega samo metafora, povod za njegove literarne i filozofske rasprave o “derealizaciji svijeta”.

Peter Handke izabran je 1. novembra 2012. godine za inostranog člana Srpske akademije nauka i umetnosti, a Povelja o članstvu mu je uručena 9. aprila 2013.

Dobio je 29. maja 2013. godine posebnu plaketu 50. “Disovog proleća” i tom prilikom preveo pjesmu “Možda spava” na njemački jezik, a rukopis poklonio Gradskoj biblioteci u Čačku.

Udruženje književnika Srpske proglasilo je Handkea počasnim članom u decembru 2019. godine.

U februaru 2020. godine, na sceni teatra KPGT u Beogradu postavljena su Handkeova djela “Veliki pad” i “Don Huan” u režiji Ljubiše Ristića.

Agencije

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Miličević: Srpskoj nije poklonjeno 250 miliona evra, dug neće vraćati Višković

K2

Ukupno 16 žrtava: Podlegla još jedna žrtva pada nadstrešnice u Novom Sadu

K2

Višković se pohvalio novim kreditom: Dolazi nam 250 miliona evra, nećete znati odakle

K2

Dodik: Šmit konačno priznao

K2

Krišto se izjasnila oko imenovanja Vukanovića za ministra bezbjednosti

K2

SIPA u dvije akcije: Hapšenja i pretresi u tri grada, zaplijenili drogu i oružje

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više