Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić rekla je da se u banjalučkom naselju Šargovac prije 81 godinu dogodio strašan zločin u kojem su djeca ubijena od ustaške ruke samo zbog toga što su bila druge nacije i vjere, te istakla da budući naraštaji moraju biti upoznati sa svim onim što je donijelo zlo Drugog svjetskog rata.
Stojičićeva, koja je u Osnovnoj školi “Đura Jakšić” Šargovcu prisustvovala pomenu i istorijskom času o stradanju 52 učenika šargovačke škole koje su zvjerski ubile ustaše 7. februara 1942. godine – poručila je da mora postojati kultura sjećanja kako bi pamtili ovakve događaje.
– Ovdje smo da se poklonimo žrtvama i da pošaljemo poruku mira, ljubavi i želje da se tako nešto nikada i nigdje više ne desi – rekla je Stojičićeva novinarima.

Direktor Osnovne škole “Đura Jakšić” Banjaluka Darko Tomić rekao je da mora biti njegovana kultura sjećanja na ovaj zločin.
– Kroz istorijski čas danas pokušavamo da se prisjetimo ovog zločina i da pokušamo i da shvatimo kakav je to ljudski um mogao da ubije djecu nožem, kamom i sjekirom – istakao je Tomić.
On je podsjetio da se od 2012. godine organizuje okupljanje u dvorištu škole kako bi dali pomen na nevino stradale učenike ove škole.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković rekao je novinarima da se u Šargovcu desio strašan zločin i najavio da bi do narednog pomena na ovom mjestu trebalo da bude izgrađena učionica kao spomenik sa 52 klupe što će simbolizovati 52 učenika koja su ubijena od ustaša.
Parastosu su prisustvovali direktor Republičkog pedagoškog zavoda Predrag Damjanović, poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske, odbornici u Skupštini grada Banjaluka, predstavnici nevladinih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, pripadnici Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka, učenici i nastavnici ove škole.

Ustaše su 7. februara 1942. godine u pokolju Srba u banjalučkim naseljima Motike, Šargovac, Drakulić i u rudniku Rakovac na najmonstruozniji način ubile više od 2.300 Srba, među kojima je bilo 551 dijete.
Među ubijenima na zvjerski način, bez ispaljenog metka, bila su 52 učenika šargovačke osnovne škole.
SRNA
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

