Foto: Agencije
Hronika

Cijene medicinske opreme bile ogromne, Zeljković tvrdio da ništa nije znao

Maske i druga medicinska oprema koju je nabavljao Institut za javno zdravstvo Republike Srpske u vrijeme pandemije virusa korona nabavljene su po enormno uvećanim cijenama, a bivši direktor Instituta Branislav Zeljković branio se u istrazi da ništa o tome ne zna iako je bio odgovorna osoba.

Kazala je ovo u banjalučkom Okružnom sudu na početku suđenja Zeljkoviću i ostalim optuženima  republički tužilac Sanja Tadić Stojisavljević.

Osim Zeljkovića u ovom slučaju, poznatom kao “korona ugovori”, optuženi su  i direktor firme „Prokontrol“ Slavko Bojić, direktor “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac te vlasnik Turističke agencije “Travel for fan” Saša Marković.

Optužnicom je obuhvaćen i  bivši direktor banjalučke firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić.

Suđenje je počelo čitanjem optužnice, a tužilac Tadić-Stojisavljević je u uvodnoj riječi pojasnila da su optuženi dogovarali nabavku medicinske opreme i uvećanje cijena.

Istakla je da tužilaštvo ima dokaze da Zeljković ne samo da je znao i učestvovao u nabavci opreme već je i dogovarao načine uvećanja cijena te da će to dokazivati sa 70 svjedoka, vještacima i 2.425 materijalnih dokaza.

– Putem „Viber“ komunikacije Zeljković je sa Bojićem dogovarao nabavku „KN95“ maski po višestruko uvećanim cijenama. Maske koje je nabavljao konzorcijum udruženih firmi „Promeding“ i „Prokontrol“ nabavljane za 0,356 KM po komadu, a Institutu su naplaćivane po 6,9 KM po komadu odnosno za 1.553 odsto više. Bojić je tražio od Dubravca da formira cijenu maski po 2,09 KM po komadu kao i 85.000 KM koje su na kraju date Zeljkoviću – rekla je između ostalog tužilac Tadić Stojisavljević te dodala da je Bojić Zeljkoviću predlagao da prijeđu na aplikaciju „Vi čet“ preko koje su dogovarali nabavku opreme.

Pojasnila je i da je Zeljković od Markovića, čija je firma „Trvel for fan“ nabavljala medicinska odijela,  tražio devet KM za svako odijelo. Istakla je i da nisu isporučena ugovorena, već neka druga odijela čija je cijena uvećana kao i cijena nabavki hirurški maski.

Tužilac Tadić Stojisavljević istakla je da je Zeljković ugovorio i nabavku termalnih kamera po višestruko uvećanim cijenama, a da prethodno nije provjerio da li su i po kojim cijenama dostupne na tržištu.

Suđenje je prekinuto zbog nestanka struje tako da nije saslušan planirani svjedok Dragan Obradović, a odgođeno je i iznošenje uvodnih riječi odbrane.

Optužnica, koja broji pet tačaka,  Zeljkovića tereti da je kršio procedure javnih nabavki te sproveo pregovarački postupak bez objave obavještenja za nabavku zaštitnih maski, medicinskih odijela i termalnih kamera od nekvalifikovanih ponuđača po cijenama višestruko većim od nabavnih.

Tako su, kako se između ostalog, navodi u optužnici maske Institutu isporučivane po cijeni višoj za 1.553,49 odsto u odnosu na nabavnu, a medicinska zaštitna odijela  po cijeni višoj za 351,38 odsto. Termalne kamere su Institutu naplaćivanje po cijeni višoj za 198,30 odsto u odnosu na nabavne. Na taj način za sebe i druga osumnjičena lica pribavio je imovinsku korist na štetu budžeta Republike Srpske u iznosu većem od 1,3 miliona maraka.

Bojića terete  za krivična djela zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, Crljića za zloupotrebu službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, Markovića za davanje mita, a Dubravca zbog  produženog  krivičnog djela zloupotreba u postupku javne nabavke.

Suđenje su pratili  predstavnici Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH. Ročištu je prisustvovao  rezidentni pravni savjetnik u Ambasadi SAD rezidentni pravni savjetnik  Frank Bradšer (Frank Bradsher) kao i njegov prevodilac.

Mjere

Tužilac Sanja Tadić-Stojisavljević na početku suđenja je i predložila oduzimanje nezakonito stečene imovinske koristi od optuženih.

Predloženo je da se od Branislava Zeljkovića oduzme 135.000 KM, od Slavka Bojića 241.526, a od Saše Markovića  578.780 KM i od Sanija Crljića 28.700 KM. Osim toga, za Zeljkovića je predložena desetogodišnja zabrana rada i obavljanja poslova direktora u javnim preduzećima, ustanovama i društvima.

Zarade

Optuženi su se prije početka suđenja izjasnili o svom materijalnom stanju, te su naveli i šta sada rade i koliko zarađuju.

Branislav  Zeljković je rekao da radi kao zamjenik direktora u privatnoj firmi gdje, kako tvrdi, „ima platu od svega 1.200 maraka“. Slavko Bojić je zaposlen u firmi “MMS Kod“, gdje je generalni menadžer sa platom od, kako tvrdi, 1.200 KM, Sani Crljić ima platu od oko 1.600 KM, a Saša Marković je vlasnik i direktor agencije “Travel for Fan” sa, kako tvrdi, platom od 1.200 KM.

Dragan Dubravac, sa završenim ekonomskim i pravnim fakultetom, prijavio je da u firmi “Promeding” ima platu od svega 700 maraka. Bojić je naveo da je firma “”Prokontrol” zatvorena.

Glas Srpske

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Crnogorci biraju predsjednika: Đukanović ili Milatović?

DB

Prijepodne sunčano, u drugom dijelu dana oblaci i kiša

DB

Za koji dan na još jednu operaciju: Mlada Nataša i dalje treba pomoć dobrih ljudi

SB

Omladinska politika Srpske: Poboljšati životni standard mladih

SB

Velika tragedija potresla Hrvatsku: Maturant iz Poreča poginuo na ekskurziji u Pragu

SB

Navršilo se 19 godina od napada na porodicu Starovlah

SB

1 komentar

Galileo Galilei Ponedjeljak, 6.02.2023., 20:32 at 8:32 pm

Све лопужа до лопуже.

Odgovor

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više