Foto: EPA-EFE
Globus

Američki bombarderi vježbaju napade na ruske podmorničke baze?

Ruska Crnomorska flota je pod konstantnom prismotrom Amerike. Iznad međunarodnih teritorijalnih voda, južno od Sevastopolja, konstantno je prisutna najmanje jedna špijunska bespilotna letjelica “Global houk”, koja prati pokrete brodova i snima radio i elektronsku komunikaciju.

Tokom takvih misija, koje traju više časova, operateri koji se nalaze u Americi, sakupljaju podatke o ruskom odbrambenom sistemu na Krimu. Oni provjeravaju vrijeme reakcije ruskog PVO sistema, snimaju frekvencije radara i bilježe njihove položaje.

Rusija tvrdi da Amerika te podatke prosljeđuje Ukrajini, koja je na taj način uspjela da pogodi krstaricu “Moskva”. I nedavni napadi ukrajinskih dronova na Sevastopolj ne bi bili mogući bez pomoći Amerike koja zna tačan raspored brodova u luci. Rusija zbog toga razmatra mogućnost da dio brodova izmesti u Novorosijsk, van dometa ukrajinskih dronova.

Nisu otpisali Crnomorsku flotu

Inače, stalna prismotra ruskih pomorskih snaga u Crnom moru sugeriše da Amerika i Ukrajina ne isključuju mogućnost njenog daljeg dejstva u ratu.
Flota bi mogla da posluži za desant u okolinu Odese, odakle bi, ako zatreba, ruske trupe mogle da nastave ka Transinistriji, koja je formalno u sastavu Moldavije ali je lojalna Moskvi.

Moskava neće upotrijebiti atomsko oružje

Špijuniranje Rusije nije ni malo jednostavno jer, na primjer, “Global houk” ne bazira u blizini Crnog mora već čak na Siciliji. Konkretno, te bespilotne letjelice polijeću sa aerodroma kod Katanije, odakle preko centralne Grčke nastavljaju ka Bugarskoj, gdje izlaze na Crno More. Tu se penju na visinu od oko 57.000 fita, odnosno 19.000 metara i pri brzini od oko 500 kilometara počinju da sakuplja podatke.

Istovremeno, duž granica Ukrajine, Bjelorusije i Moldavije, svakodnevno dežuraju NATO avioni koji bilježe komunikaciju i aktivnosti ruske vojske na ratištu. Amerika koristi avione tipa E-8 “Džoint star” a Velika Britanija RC-135 “Rivet džoint”. To su prilagođeni avioni tipa “Boing” 707, koje prate avioni-tankeri KC-10. Kada lete britanski “Avaksi”, Kraljevsko vazduhoplovstvo kao podršku šalje lovce tipa “Jurofajter” koji baziraju u Rumuniji.

Formirana tajna flota od 600 tankera koji prevoze rusku naftu

Na nebu iznad Rumunije sve češće se viđaju i američki transportni helikopteri. Oni su tamo stigli sa jedinicama iz sastava 101. Vazdušno desantne divizije. Američki padobranci izvode vježbe duž crnomorske obale, a tamo ih prevoze helikopteri tipa CH-47 “Činuk”.

Veteran iz Vijetnama, proizveden 1960.

Ipak, najviše pažnje je nedavno privukao jedan veteran, napravljen 1960. godine. To je bombarder B-52 H “Stratofortres”, serijske oznake 60-0026, poznat i kao “osvetnik Dakote” koji je izvodio bombarderske misije još tokom Vijetnamskog rata.

On je viđan na nebu iznad Velike Britanije, Španije, Grčke i Turske, a sada i Norveške. Taj avion sve češće polijeće iz baze Bodo, u sjevernoj Norveškoj, odakle uvježbava napade krstarećim raketama na osjetljive Ruske ciljeve. To mogu da budu aerodromi i mornarički objekti u okolini Murmanska, među kojima je i baza nuklearnih podmornica u Poljarnom.

Kineski diplomata o ukrajinskoj krizi: SAD su najveća “crna ruka” iza kulisa

Na Bijelom moru, u Sjeverodvinsku se nalazi veliko brodogradilište, pored kojeg baziraju podmornice klase “Ajkula”. Sa deplasmanom od 48.000 tona, to su najveće podmornice na svijetu. Nose NATO oznaku “Tajfun”. Njihov zadatak je da u slučaju opasnosti od izbijanja nuklearnog sukoba, napuste luke i zauzmu položaje ispod leda na Sjevernom polu. Odatle bi mogle da lansiraju po 20 raketa koje nose nuklearne glave.

politika.rs

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Erdogan: Rusija se ne može zanemariti

DB

Sjednica u Njujorku (ni)je početak kraja Zelenskog?

DB

Bugari protjerali poglavara i sveštenike Ruske pravoslavne crkve

DB

Zelenskom nije dozvoljeno da govori pred američkim Kongesom

DB

Bajden se potpuno zbunio na UN-ovoj pozornici (VIDEO)

M B

Maroko će potrošiti 11.7 milijardi dolara na obnovu nakon zemljotresa

SB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više