Foto: Pexels/ilustracija
Globus

Kad dron „pokuca“ na vrata: Imate dostavu!

Rutinska upotreba dronova rasprostranjena je u ratovima, policijskim intervencijama i poljoprivredi, ali sada ih sve više američkih firmi koristi za dostavu namirnica pravo do kućnih vrata.

U jednom od predgrađa istočne Virdžinije porodici Bau namirnice se dostavljaju pomoću drona – najmanje jednom nedjeljno.

Čed Bau kaže da im je to veoma zgodno jer imaju blizance.

– Ne gubimo vijreme na utovarivanje i istovarivanje namirnica iz automobila. Za razliku od 30-minutnog putovanja, sada je potrebno svega 15 minuta da nam sve stigne pred kuću – kaže on, prenosi Glas Amerike.

Roba je naručena preko interneta, iz obližnjeg Volmarta, jednog od najvećih američkih trgovinskih lanaca. Prošle godine ova kompanija je imala više od 6.000 isporuka dronovima.

– Dronovi, pokrivaju nekoliko stvari. Prvo – stvarno su brzi. Takođe, lako se održavaju – objašnjava Filip Valas, direktor Volmarta za federalne poslove.

Kompanija koristi uslugu zvanu DronAp za isporuku većine narudžbina. Nakon što korisnik naruči preko interneta, uposlenik pokupi narudžbinu iz prodavnice, stavlja je u kutiju, zakači za dron i dostavi je mušteriji, obično u roku od 30 minuta.

Usluge isporuke dronom posebno su pogodne za ljude koji žive u ruralnim oblastima, kao i starije građane koji su slabije pokretni.

U inostranstvu, često se koriste za isporuku medicinskih zaliha u udaljena područja. Ali u Sjedinjenim Državama, njihova komercijalna upotreba je još eksperimentalna.

Kao i sa bilo kojom novom tehnologijom, upotrebu dronova prati nekoliko izazova – poput lošeg vremena ali i pitanja privatnosti.

– Naš softver može da identifikuje oblasti koje ne želimo da dron preleti – kaže Entoni Vitone, direktor kompanije DronAp.

Dronovi lete na oko 25 metara iznad zemlje, što pomaže zaštiti privatnosti, ali i sluha od buke. Međutim, glavni izazov, kažu u DronApu, su stroga pravila koja je postavila Federalna uprava za avijaciju, koja nadgleda propise o dronovima.

– Mislim da je federalna uprava učinila mnogo da unapredi tehnologiju dronova, ali nije pratila kuda idemo – ističe Vitone.

Federalna uprava za avijaciju je navela da će u septembru stupiti na snagu obaveza da se dronovi daljinski identifikuju, što je veliki korak ka omogućavanju upravljanja u sferi saobraćanja bez posade, prenosi Glas Amerike.

Urednica Dronlajfa Miriam Mekneb navodi da je primena dronova veoma važna tema u Federalnoj agenciji za avijaciju.

– Govorimo o tome kako integrisati dronove u postojeće sisteme kontrole leta. Omogućiti da ta pitanja budu riješena na pošten način – navodi ona.

Čed Baum kaže da će celokupna bespilotna avijacija u budućnosti svima biti od koristi, u Americi i inostranstvu.

– Kako ih sve više kompanija prodaje na internetu, proizvodi će vam kući biti dostavljani brže i sigurnije – smatra Baum.

Nezavisne

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Eskobar: Kurti hitno da povuče policiju sa sjevera Kosmeta

DB

Erdogan počeo treći mandat: Nastavićemo snažno raditi da zaliječimo rane

SB

Dodik i Cvijanovićeva na inauguraciji Erdogana, dočekao ih Čavušoglu (FOTO)

SB

Erdogan položio zakletvu u Parlamentu Turske: Dodik i Cvijanović prisustvuju inauguraciji (VIDEO)

SB

Lavrov: Zapad ima cilj da posvađa bratske narode Rusije i Bjelorusije

SB

Sve spremno za inauguraciju Erdogana, dolaze državnici iz cijelog svijeta

SB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više