Foto: Elta HD
Društvo

SŠC “Gaudeamus” pobjednik konkursa održanog povodom Svjetskog dana voda (VIDEO)

Banjalučki srednjoškolci su se još jednom pokazali u pravom svjetlu. Dokazali su da su ekološki osviješteni, da znaju koliko je važno voditi brigu o životnoj sredini, o čistim rijekama i ispravnoj vodi za piće.

Deset banjalučkih srednjih škola učestvovalo je na konkursu banjalučkog “Vodovda” na temu “Ubrzavanje promjena: Misli globalno djeluj lokalno”. Svi radovi su bili veoma dobri, stav je stručnog žirija, ali je rad Srednjoškolskog centra “Gaudeamus” bio za nijansu bolji. I pobijedio.

– Mi smo se zaista potrudili i mislim da smo stekli neka nova znanja u vezi važnosti ispravne vode za piće. Mislim da zaista nismo bili upućeni, te da nam je ovaj konkurs dobro došao. Mislim da, i pored toga što smo mi pobjednici, da su i ostali učesnici u ovom projektu dosta dobro odradili i drago mi je. Mislim da ovakvih projekata treba biti što više – kaže Ivana Bobić, učenica Srednjoškolskog centra Gaudeamus, čiji je video-rad bio najbolji.

Foto: Elta HD

Desila se velika promjena u svijesti naših učenika, samo dok su radili ovaj video-rad, kaže Nikolina Savić Jakšić, profesor biologije u Srednjoškolskom centru “Gaudeamus”.

– Zadovoljna sam jako. Mislim da smo ovim našim video radom podigli svijest jer već danima učenici u našoj školi danima komentarišu sve na ovu temu, vidim da su oduševljeni zadovoljni, a pobjeda na ovom konkursu je jedna lijepa satisfakcija za naš rad, a meni kao mladom profesoru je ovo vjetar u leđa – dodaje Jakšićeva.

Foto: Elta HD

U banjalučkom “Vodovodu” nam rekoše da su ove godine napravili jedan iskorak. Kažu da put od 1000 milja počinje prvim korakom. Htjeli su dodaju da pokažu šta mi kao pojedinci i kao kolektiv možemo da uradimo da bi naša životna sredina i voda koja nas okružuje bili bolji. Ovaj video-konkurs je, vele, bio pun pogodak.

– Jedan filozof, novijeg doba rekao je, nemojte se pitati šta društvo može uraditi za vas, gledajte šta vi možete uraditi za društvo. Ti mladi ljudi su pokazali da im samo treba podsticaj, te da one priče koje često od nas starijih idu prema mladima, da su nezainteresovani, jednostavno nisu tačne, mladima samo treba podstrek, i oni su spremni da preuzmu odgovornost, u ovom slučaju za svoju životnu sredinu. kaže direktor JP “Vodovod” Banjaluka Predrag Duduković.

Foto: Elta HD

Mladi ljudi danas imaju veroma razvijenu ekokošku svijest I to je veoma važno, kaže banjalučki gradonačlenik Draško Stanivuković, naglašavajući da moramo svi zajedno posvetiti više pažnje očuvanju naših rijeka i vodotoka. Ove godine kreće izgradnja prvog kolektora za prečišćavanje otpadnih voda na ušću Crkvene u Vrbas I tome se mora dati veći značaj kaže banjalučki gradonačlenik Draško Stanivuković.

Foto: Elta HD

– Grad Banjaluka tokom prošle godine potpisao deklaraciju i pridružio se Inicijativi “Opštine bez brana” i time pokazao jasno opredjeljenje da sačuva svoju prirodu i svoja prirodna bogatstva, a prije svega da sačuva Vrbas kao simbol našeg grada. Osim što smo pokrenuli brojne aktivnosti i aktivno radili na čišćenju rijeka i riječica na području grada, Banja Luka će uskoro dobiti i prvi kolektor za prečišćavanje otpadnih voda, čime ćemo za 50 odsto poboljšati kvalitet i čistoću Vrbasa. Ovo je ozbiljan projekat i riječ je i višemilionskom projektu, koji započinjemo već u ovoj godini – istakao je Stanivuković, dodavši da će Grad ostati jasno opredijeljen da čisti i sačuva svoje rijeke.

Cilj svih jeste očuvanje naših rijeka, mora se više raditi na uređenju rijeke Vrbas i njenih pritoka, jer, upravo Vrbas je rijeka privlačna i za brojne vodene sportove i kao takva predstavlja veliki turistički potencijal Banja Luke, čulo se na kraju.

Ljubinko Spasojević

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Novi način plaćanja najvećeg parkinga u centru Banjaluke

M B

Rođeno 17 beba

M B

Vremenska prognoza: Promjenljivo oblačno uz sunčane intervale

M B

Klizavi kolovozi, magla na području Doboja, Prijedora, Bihaća…

M B

Čavić o najavljenom štrajku: Nemoguće povećati plate bez povečanja računa

DB

Sebija o incidentu sa obezbjeđenjem bolnice: Medijska satanizacija i haranga

DB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više