U nastavku suđenja Draganu Šojiću, direktoru Službe za zajedničke poslove institucija Bosne i Hercegovine optuženom za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, svjedoci Državnog tužilaštva su rekli kako su evidenciju o dolascima na posao vodili bez postojanja pravilnika o vođenju evidencije prisustva na poslu, te da se direktor i njegovi zamjenici nisu morali prijavljivati kada dolaze, odnosno odlaze s posla.
Gordana Šunjić je od 2000. godine zaposlena na poziciji tehničkog sekretara u Službi za zajedničke poslove institucija Bosne i Hercegovine, gdje je, između ostalih zadataka, imala obavezu da vodi evidenciju o dolascima na posao, šiht-listu.
– Evidenciju sam vodila za direktora, zamjenike, šefove odsjeka i još neke zaposlenike, ukupno 16 ili 17 ljudi – kazala je svjedokinja.
Ona je navela kako je radila po svom osjećaju, da ne postoji pravilnik o vođenju evidencije prisustva na poslu, te da se direktor i njegovi zamjenici nisu morali prijavljivati.
– Ako direktor nije na poslu, nije imao nalog za službeni put, ja to evidentiram kao redovan rad – objasnila je svjedok.
U svom iskazu navela je da su dobijali rješenja o korištenju prvog dijela godišnjih odmora, te ukoliko nije sve iskorišteno, a ona je imala evidenciju o tome, kada nema direktora, ona mu upisuje redovan rad i sebi dopiše da mu je uzela jedan dan od tog neiskorištenog godišnjeg odmora.
U slučaju službenih putovanja, sekretarca je rekla da je ostavljala prazne kolone, te naknadno provjeravala da li je realizovan nalog, a potom upisivala u šiht-listu.
Branioca Dragišu Jokića je zanimalo gdje se najviše službeno putovalo, a sekretarica je rekla da je to unutar BiH – Mostar, Banja Luka i Tuzla, gdje imaju svoje objekte i zaposlene.
– U Mostaru imate jednog zaposlenog, ko vodi za njega evidenciju? – upitao je Jokić, a svjedok je rekla da ona to radi.
– Ne vidite čovjeka da li je došao na posao, kako to radite?”, ponovno je upitao Jokić, na šta je svjedok rekla da njemu piše redovan rad, osim kada dostavi rješenje o korištenju godišnjeg odmora ili bolovanja.
Na pitanje optuženog Šojića, svjedok je rekla da se slobodan dan traži pisanim putem, ali ako iskrsne nešto hitno, pozove direktora i on joj daje slobodan dan, a u šiht-listi se vodi kao redovan rad.
Na poziv Tužilaštva BiH odazvala se i Milana Lonco, koja je bila sekretarica optuženom Šojiću, a koja sada obavlja posao stručnog saradnika za kontrolu računovodstveno-finansijskih poslova u Službi za zajedničke poslove institucija BiH.
Ona je ispričala da je pisala zahtjeve za službena putovanja, koja je potom nosila zamjenicima direktora na potpisivanje, te da je vodila i šiht-listu kada nije bilo kolegice Gordane Šunjić.
– Direktor je nekada znao dva puta izaći i vratiti se na posao, nije bio dužan meni govoriti gdje ide – rekla je svjedokinja te dodala kako Šojića najčešće nije bilo na poslu krajem sedmice.
Šojić je optužen da je u periodu od 2018. do 2022. godine, na ime neosnovano isplaćenih plata, toplih obroka, goriva i servisiranja vozila, pribavio sebi nezakonitu korist u iznosu od najmanje 41.877 KM, oštetivši tako budžet BiH.
Semir Ramović, šef odjela za materijalno-finansijske poslove, kazao je kako su oni radili obračune plata na osnovu šiht-listi, te drugih potrebnih dokumenata.
– Ako nema šiht-liste, ako je, naprimjer, bolovanje, a nema doznaka ljekara, obračun plata se ne radi dok se to ne dostavi – objasnio je svjedok.
On je naveo kako realizacija naloga za službeni put znači kada se ostvare novčani izdaci, odnosno dnevnice.
– Većina naloga nije imala nikakve finansijske izdatke, tako da je razlika samo u tome hoće li se na osnovicu plate dodati dnevnica ili ne, a većina službenih putovanja se štrihirala kao redovan rad, ali u finansijskom smislu ništa se ne mijenja – rekao je svjedok.
Jugoslav Julagić, šef Odsjeka za javne nabavke, naveo je kako mu je rečeno da, s obzirom da je pošta iz ovog sektora hitna, istu nosi Šojiću na potpis do četvrtka do 12 sati, jer njega poslije toga nema u kancelariji. Suđenje se nastavlja 12. aprila.
BIRN
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.