Najveća priznanja povodom Dana grada, 28. juna, uz prateći novčani iznos od 5.000 KM, ove godine biće dodijeljena Zori Vidović, ministarki finansija u Vladi RS, te Vladi Đajiću, direktoru Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske.
Vidovićeva će priznanje dobiti biti zbog njenog izuzetnog zalaganja i pomoći Doboju, a Đajić zbog njegovog izuzetnog doprinosa unapređenju i očuvanju zdravstvenog sistema.
Međutim, Odluka o dodjeli nagrada i priznanja nije prošla jednoglasno zbog uzdržanog glasa PDP-ove odbornice.
– Postavljam pitanje, zar nije neko drugi zaslužniji u protekloj godini da dobije Plaketu grada Doboja? Zora Vidović je previdjela preporuke i zaključke Fiskalnog savjeta RS, te je podržala zaduživanje Doboj i vodila ga prema propasti. Možda se upravo to nagrađuje, nagrađivanje onih koji zatvaraju oba oka.
Ne vidim stvarnu vezu, zaista ne vidim što je toliko izvanredno učinjeno za grad Doboj da ova imena dobiju priznanje. S druge strane, moram reći da nemam ništa protiv, da je moguće glasati pojedinačno, glasala bih za novčanu nagradu profesorki Miri Stanišev jer smatram da je ona vrijedna i posvećena osoba u ovom gradu – izjavila je Olivera Nedić, odbornica PDP-a.
S druge strane, Srećko Rekanović, potpredsjednik Skupštine grada (SNSD) odgovara da su “svi su imali priliku da predlože svoje kandidate, ali ovo su jedini prijedlozi koji su pristigli.
Amblem grada uz iznos od po 3.000 KM pripao je Odjelu za laboratorijsku dijagnostiku lokalnog Doma zdravlja za, kako je navedeno u obrazloženju, izuzetan doprinos u unapređenju i očuvanju zdravstvenog sistema, te Udruženju žena “Slavuj” iz Kotorskog za doprinos u očuvanju tradicije i kulture na području grada Doboja.
Novčane nagrade od po 3.000 KM otići će Hrvatskom kulturnom društvu “Napredak” za izuzetna zalaganja u oblasti humanitarnog rada, te profesorici u Medicinskoj školi Miri Stanišev za doprinos u očuvanju tradicije, kulture i umjetničkog stvaralaštva.
Osim nagradama i priznanjima odbornici su se na nedavnom zasjedanju lokalnog parlamenta bavili i kratkoročnim kreditnim zaduženjem koje je namijenjeno za privremeno finansiranje deficita proizašlog iz gotovinskog toka.
– Imamo situaciju da se ponovo diže kredit u iznosu od 1,9 miliona KM i to kada je kreditna sposobnost grada veoma loša, a u godišnjem obračunu vidimo da su izdvajanja za lične prihode mnogo veća u prošloj godini koja je bila parna, možemo i pretpostaviti zbog čega, a u neparnim godinama dolazi do otpuštanja, smanjenja broja radnika.
A onda se sav taj deficit, koji ovaj put iznosi preko 14 miliona za prošlu godinu, sanira na taj način što se diže novi kredit i upadamo u samo još veću finansijsku agoniju – smatra Vedran Gligorić, odbornik SP-a.
Nezavisne
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.