Foto: Capital.ba
Društvo

Kriminalizacija klevete – zastarjela i loša praksa


Kriminalizacija klevete i ograničavanje slobode mišljenja i govora koje se ubrzano uvodi u Republici Srpskoj kroz izmjene Krivičnog zakonika RS nikako ne mogu biti pozitivni za evropski put BiH.

Ovo je poručio šef delegacije Evropske unije u BiH Johan Satler na današnjoj konferenciji o medijima i civilnom društvu u Banjaluci.

Sponzorisano

Satler kaže da situacija u Srpskoj zahtijeva usmjeravanje fokusa na izmjene Krivičnog zakonika i na najavu zakona o nevladinom organizacijama koji će značajno ograničiti građanska prava i slobode. Sve ovo dešava se, kaže Satler, u prvoj godini kandidatsog statusa BiH za članstov u EU.

– Prošlog oktobra je EU dala BiH kandidatski status uz razumijevanje da će se raditi na realizaciji prioriteta za pristup, ali ovo što danas vidimo u Republici Srpskoj je potpuna suprotnost onome što se očekivalo. Moja šefica Ursula fon der Lajen, predsjednica Evropske komisije, istakla je juče da se ovoj regiji otvara mogućnost i prilika da se približi EU, te naglasila koliko je važno da se ona iskoristi. Ova prilika omogućava povećanje evropskih fondova i približavanje unutrašnjem tržištu EU. BiH treba da iskorist ovu priliku, a ne da uvodi nova ograničenja – kaže Satler i apeluje na državnu koaliciju i parlamente da učine sve što mogu da rade na napredovanju.

Satler se osvrnuo i na čest artgument da neke zemlje EU imaju kriminalzovanu klevetu, čime se opravdava usvajanje izmjena Krivičnog zakonika RS, piše Capital.ba.

– To je pogrešno. Te zemlje imaju veoma funkcionalno pravosuđe i nema straha da će doći do zloupotrebe. U tim situacijama se sudi izuzetno pažljivo, a mi smo svi ovdje svjesni da je bh. pravosuđe puno problema. Osim toga, stav EU je da se ta praksa mijenja i napušta kao loša i zastrjela i ne treba da se oživljava – kaže Satler.

Konferenciji je prisustvovala i češka ambasadorka Ivana Hlavsova koja je naglasila da dolazi iz države u kojoj ranije nije bilo slobode mišljenja i govora, pa samim tim ni medija.

– Postojali su oni hrabri koji su se borili da se čuje glas naroda, ali oni su završavali na optuženičkim klupama. Iz toga se može vidjeti koliko je važna sloboda medija i pristupa informacijama. Mi smo se brzo transformisali u državu slobodnih medija i to se pokazalo kao veoma korisno za nas. Dobro znamo koliko je važno. Češka Vlada zajedno sa našim ministarstvom podržava slobodu medija u BiH i veoma cijenimo vaše slobodne novinare – rekla je ona.

Šef Misije OSCE-a u BiH Brajan Egler kaže da su slobodni mediji i slobodno društvo ključni za napredovanje. Bez toga nema funkcionisanja demokratije i ona tone u korupciji, bespotrebnom trošenju javnih sredstava i drugog.

– Duboko smo zabrinuti zbog rastućeg neprijateljstva prema novinarima i predstavnicima civilnog društva u BiH. Ujedinjeni smo u borbi zajendno sa našim partnerima iz Međunarodne zajednice u borbi protiv amandmana kojim se kriminalzuje kleveta i značajno sužava sloboda govora. Prema našim informacijama, preko 80 odsto slučajeva tužvi za klevetu su podignuti od strane političara protiv novinara – kaže on i dodaje da i građani i novinari zaslužuju bolje.

Predsjednik Kluba novinara Banjaluka Siniša Vukelić kaže da je prošle sedmice delegacija novinara posjetila Beč, Brisel i Strazbur i upoznala predstavnike evropskih institucija sa situacijom u BiH.

– Objasnili su im da se otvara mogućnost da novinari završe iza rešetaka ako ne budu mogli da plate tako visoke kazne. Zato još jednom pozivamo da povuku izmjene zakona i poručujemo da nikada nećemo odsustati od naše brobe. Svaki dan ćemo pisati i apelovati i koristiti sve mehanizme koji su nam dostupni. Nemojte to raditi. Mi šest mjeseci glasno govorimo koliko griješite, a vlast je gluva na naše apele. Od toliko problema u društvu, oni su se sjetili da ograničavaju slobodu govora. To pokazuje kakve su njihove najmere – kaže Vukelić i dodaje da se ne radi samo o jendom zakonu, nego i o onom o medijima i nevladinim organizacijama, koje opet piše neka tajanstvena grupa.

Ističe da je ovo agenda ove vlasti, da sužava prostor ljudskih prava u RS.

– Niko nije kontaktirao medije u vezi sa ovim zakonima, a ko ih piše, nama je ostalo nepoznato i sakriveno. Kako je to u interesu novinara i medija – kaže Vukelić.

Direktorka Transparency internationala BiH Ivana Korajlić kaže da će ovi zakoni biti štetni za sve građane i da institucije apsolutno nemaju sluha za zahtjeve stručne javnosti i predstavnika medija.

– Bojim se da i dalje nemamo dovoljno spremnosti predstavnika vlasti niti su otvoreni za debatu i razgovor. Njima ne odgovara ništa što nije u skladu sa njiihovim stavovima. Ne vidim da su spremni na povlačenje štetnih zakona i amandmana, a mi moramo da se spremimo za druge scenarije i odlučimo šta da radimo kada se sve to usvoji – kaže Korajlić.

Capital.ba

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Nadal završio karijeru (VIDEO)

M B

Nestala Anastasija Kaurinović (13) iz Velike Bukovice kod Doboja

M B

Siner “razbio” Medvedeva u Šangaju

M B

Erdogan dolazi u dvodnevnu posjetu Srbiji

SB

„Banjaluka je prijatelj“: Podržimo stanovništvo opština pogođenih elementarnim nepogodama (FOTO)

SB

Super ljudske priče iz Foče: Nemanja Trivun, heroj koji spasava živote

M B

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više