Naziv strip potiče od američkog naziva “comic strip” što se doslovno prevodi kao komična traka. Njegova popularnost veže se za pojavu masovnih medija. U početku je postojao kao dodatna zabava za čitaoce novina, ali vremenom je postao samostalan medij.
Kada se strip tek pojavio, roditelji mu nisu bili naklonjeni, jer su smatrali da je ispod nivoa knjige, ali danas je vrlo poželjan odmor od telefona i tableta, a može biti i izuzetno koristan.
– Kažu mi moji ukućani da sam vrlo rano naučio da čitam, vjerovatno zahvaljujući stripovima. Jednog dana sam samo uzeo bukvar od moje sestre Dade, koja je bila prvi razred i počeo da sričem slova, riječi i rečenice – rekao je za “Nezavisne” stripcrtač Predrag Ikonić.
On dodaje da mu crtanje stripa nije jedini posao i da su u našem regionu najbolje godine za stvaranje stripa bile osamdesete godine prošlog vijeka, kada su stripcrtači mogli raditi samo za domaće izdavače.
– Kod nas ne postoje izdavači koji bi finansirali proizvodnju domaćeg stripa niti postoji dovoljan broj čitalaca koji bi omogućio opstanak nekog takvog izdanja, pa je većina kolega koja je odabrala strip kao profesiju prinuđena da posao traži izvan granica BiH u Francuskoj, Belgiji, Italiji, Americi… – dodao je Ikonić.
To ne predstavlja problem u eri interneta, no savremeno doba donosi i savremene probleme.
– Teško je biti konkurencija videoklipovima, Facebooku i Instagramu, ali zagledajte se malo u te aplikacije i vidjećete da se u njima svakodnevno vrte neki stripovi ili stripovski elementi, treba to znati iskoristiti – objasnio je Ikonić.
Kao i sve ostale oblasti života, i strip se mora prilagođavati svakoj novoj eri da bi opstao. “Deveta umjetnost”, kao vrlo specifična niša, ima svoje vjerne ljubitelje.
– U današnje vrijeme potpuno su novi pristupi svemu pa i umjetnosti. Moram reći da ih je mali broj, ali ih ima. Vojska mala, ali odabrana. Mislim da strip ima svoju publiku i u današnje vrijeme sve je više dostupno nego prije, pa oni koji žele mogu lako doći do stripova – rekao je Zoran Pejić, predsjednik Udruženja stripautora i obožavalaca stripa Republike Srpske “Deveta dimenzija”.
Za ulazak stripa u svijet mladih zaslužna je i manga, japanski strip koji čini oko 40 odsto sveg štampanog materijala u Japanu, a njihovu popularnost povećali su giganti poput “Marvela” i “DC Comicsa”.
No, generacijama koje su odrasle uz “Pokemone” i “YuGiOh!” ova vrsta stripa je najbliža.
– Zbog dešavanja na našim prostorima u proteklih tridesetak godina mi smo izgubili nekoliko generacija čitalaca, a na nama je da ih obnovimo koliko možemo – rekao je Ikonić.
S tim ciljem je osnovano Udruženje stripautora i obožavalaca stripa Republike Srpske “Deveta dimenzija”, koje se bavi promocijom stripa kroz razne aktivnosti, od Međunarodnih salona stripa, časopisa “Parabellum”, večeri stripa, promocija novih izdanja i slično.
– Jedan od važnih ciljeva je produkcija domaćeg stripa, što radimo intenzivno. Okupili smo grupu od desetak aktivnih crtača i ilustratora gdje skoro svake godine imamo neki zajednički projekat, odnosno radimo zajedno na nekom stripu ili albumu u kojem je radnja tih stripova najčešće smještena na naše područje – rekao je Ikonić.
On dodaje da je nedavno objavljen stripalbum “Gluvo doba”, adaptacija istoimene zbirke pripovijedaka Ninoslava Mitrovića, a za koji mjesec objavljuju i stripadaptaciju pjesama za djecu Branka Ćopića, a tu je i šesto izdanje Međunarodnog salona stripa.
– Ove godine nam dolaze naši prijatelji svjetski poznati crtači iz Italije Oskar Skalko i Ana Lacarini, biće tu još imena koja zasad držimo u tajnosti. Pozivam sve da dođu na tvrđavu Kastel u Kamenu kuću (od 6. do 8. oktobra) da se družimo i da upoznaju ovu umjetnost, prelistaju stara izdanja i vide neka nova – dodao je Pejić.
Nezavisne
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.