Predsjednik Donjeg doma kanadskog parlamenta Entoni Rota izvinio se zbog ovacija koje je dobio vremešni Ukrajinac za koga se ispostavilo da je bio pripadnik nacističke SS jedinice tokom Drugog svjetskog rata.
Jaroslav Hunka (98) sedio je na galeriji skupštine kada je dobio ovacije, pošto ga je Rota nazvao “herojem”.
Hunka je bivši borac Prve ukrajinske divizije, poznate i kao Vafen-SS divizija, nacističke jedinice koju su tokom Drugog svjetskog rata činili uglavnom dobrovoljci ukrajinskog porijekla iz Galicije.
Incident se desio tokom posjete ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog Kanadi, a bio je u društvu premijera Džastina Trudoa.
Kanadska jevrejska grupa saopštila je da je duboko uznemirena zbog slavljenja veterana nacističke jedinice koji je učestvovao u genocidu nad Jevrejima.
Ovacije za SS-ovca
Na sjednici parlamenta Kanade je u čast posjete ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog 22. septembra, između ostalih, prisutan bio i 98-godišnji Jaroslav Hunka, koga je predsjedavajući Donjeg doma parlamenta uz aplauz predstavio kao “borca za nezavisnost Ukrajine od Rusa tokom Drugog svjetskog rata”. Ispostavilo se da je Hunka bivši pripadnik dobrovoljačke divizije “Galicija” SS trupa, u kojoj su bili ukrajinski nacionalisti i koja ne samo da se borila protiv Crvene armije, već je bila poznata i po zvjerstvima nad Jevrejima, Poljacima, Bjelorusima i Slovacima.
Kanadski premijer Džastin Trudo rekao je da ni on ni delegacija Zelenskog nisu upoznati sa pozivom u parlament zemlje i planovima da se oda počast ukrajinskom SS vojniku, kojeg je pronašao predsjedavajući Donjeg doma Entoni Rota.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.