Eventualno proširenje EU i ulazak Ukrajine i zapadnog Balkana koštalo bi Uniju pravo bogatstvo, postojeće članice trebale bi da potroše 256 milijardi evra, navodi britanski “Gardijan”.
Kako pokazuje interna računica, sve sadašnje države članice morale bi da uplaćaju više i dobijaju manje iz EU budžeta.
Ukrajina, daleko najveća od devet zemalja potencijalnih kandidata, za sedam godina mogla bi da povuče iz budžeta EU 186 milijardi evra.
To bi bilo mimo trenutnih procjena troškova rekonstrukcije Ukrajine, koje je ove godine Svjetska banka procijenila na 400 milijardi evra.
Predmet rasprave u EU, prema navodima medija, biće i pitanje da li EU treba da nastavi sa procesom u dvije faze za ulazak u Uniju ili treba da bude princip “sve ili ništa”.
Neimenovani viši diplomata navodi da će budžet biti najspornija tema i da to treba da se riješi do 2027, kada počinje sljedeći finansijski ciklus.
Još jedan ključni fond, EU poznat kao kohezioni fond, iz kojeg se obezbjeđuje novac za infrastrukturu u manje razvijenim zemljama, takođe bi znatno bio pogođen novim proširenjem Unije.
Prema trenutnoj finansijskoj formuli, Češka, Estonija, Slovenija, Kipar, Malta i Litvanija ne bi više bile kandidati za ta sredstva.
Da bi neka zemlja pristupila EU potrebno je da odgovarajuće institucije svake od članica verifikuju taj prijem, odnosno da ga potvrde. Ako makar jedna država to odbije – od prijema nema ništa.
Agencije
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.