Psi lutalice napali su i zaklali više od 10 ovaca i oko 17 jagnjadi u tri domaćinstva u banjalučkom naselju Pavlovac.
Kako za Nezavisne novine tvrde mještani, ovo nije prvi, a strahuju, ni posljednji put da su njihove domaće životinje postale žrtve gladnih, podivljalih i napuštenih životinja.
Poljoprivrednik Željo Divjak kaže u razgovoru za “Nezavisne novine” da su u deset dana bila četiri napada, i to u vremenskom periodu od 16. do 28.marta.
– Kod mene se napad dogodio 16. marta, sve sam prijavio, dolazili su iz Policijske stanice Lauš, kao i veterinarski inspektor, koji je isto napravio svoj zapisnik.
Stradalo mi je sedam janjaca i dvije ovce. Imam zapisnik od veterinarskog inspektora, od policije nisam dizao, to valjda treba čekati 15 dana.
Išao sam i u Gradsku upravu, obraćao se njima, međutim, oni kažu da ne nadoknađuju ovakvu vrstu štete. Obraćao sam se i Lovačkom društvu, a evo i kod nekoliko komšija je napravljena šteta – priča ovaj domaćin.
Ističe da nije lično vidio pse kako napadaju njegove ovce, ali da su ispred Lovačkog društva dolazili i pronašli tragove.
– To se već desilo dok sam ja došao i vidio, ali lovci kažu, po tragovima, da su psi. Komšija je navodno vidio pse, u ovom napadu što se sinoć desio.
Mi smo na periferiji grada i neki ljudi koji drže pse ih puste, kada im dosade odbace ih, oni se povuku u šumu i jednostavno podivljaju, i to više nije pas, kao zvijeri su.
Ja sam registrovan poljoprivrednik, a ostale su mi samo tri ovce i ovan. I tada kada se napad desio ovce su bile u ogradi, ja njih po danu puštam u ograđen prostor, naveče ih zatvorim, ne znam kako bi ih drugačije zaštitio – kaže Divjak.
I njegov komšija Milan Rakić, kaže za “Nezavisne novine” da su i njegove ovce sinoć postale žrtve gladnih i podivljalih pasa.
– To je bilo noćas, oko pola 12, sedam ovaca, četvoro jaganjaca je zaklano, i upravo sada kopam rupu i sahranjujem ih. Bila je i policija, veterinarski inspektor koji mi je ostavio neki papir da ga predam, mada, ja vjerujem da od toga nema ništa, ali predaću, pa šta bude, bude – priča Rakić.
Dodaje da ovo nije prvi put da mu je pričinjena šteta.
– Prvi put su nestale tri ovce i jedan ovan, ali sam odlučio da ne prijavljujem, rekao sam sam sebi, to je nešto sitno, ali mi je kasnije nestalo i jedno jagnje, a i kod komšija je velika šteta. Ja ne znam šta je ovo i šta možemo uraditi, ali nešto se mora preduzeti.
Da vam iskreno kažem, kada bi ubio psa lutalicu, šalju krivičnu prijavu protiv tebe i platiš i kaznu, a meni su moje domaće životinje podavljene, i šta sad da radim – pita se ovaj domaćin.
Kako Nezavisne saznaju desila se šteta i na domaćinstvu Peđe Milakovića, takođe u naselju Pavlovac, kome su zaklane četiri odrasle ovce i osam jaganjaca.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

